1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...
61
0

Altolamprologus compressiceps

Altolamprologus compressiceps (Boulenger, 1898)

Jest to jeden z dwóch gatunków rodzaju Altolamprologus; drugim jest A.calvus. Obie ryby różnią się od siebie jedynie ubarwieniem, zachowując identyczną budowę ciała. Niewprawne oko uznałoby je za różne odmiany barwne jednego i tego samego gatunku.

Podstawowe ubarwienie ryby jest żółtobrązowe, z wyraźnymi ciemnymi pręgami na bokach. W jeziorze Tanganika występuje kilka odmian gatunku A.compressiceps, jednak nie różnią się one od siebie znacząco (w przeciwieństwie do odmian barwnych A.calvus).

Gatunek ten dorasta do 15 cm. Najprawdopodobniej rośnie równie wolno, jak calvus. Ma charakterystyczne, silnie spłaszczone ciało. Wraz z potężnym pyskiem nadaje jej to wygląd prawdziwego rozbójnika. Rzeczywiste zachowanie jest zgoła odmienne – compressiceps jest spokojny i, chociaż bardziej „śmiały” niż calvus, nie czuje się dobrze w obecności ryb szybko pływających.
A.compressiceps jest drapieżnikiem i – po osiągnięciu pełnych rozmiarów – jest w stanie połknąć nawet dorosłą samicę gupika! Ryby większej od swojego pyska na pewno jednak nie ruszy.
W przeciwieństwie do calvusa, compressiceps upatrzoną zdobycz goni. Ponieważ w naturze żywi się wyłącznie małymi rybami i skorupiakami, w akwarium potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do suchych pokarmów.

Temperatura i warunki chemiczne wody – typowe dla Tanganiki lub… naszej polskiej wody kranowej. W większej części kraju jest ona umiarkowanie twarda i zasadowa, czyli naprawdę bliska tej, którą lubią pielęgnice wielkich jezior Afryki. Jeśli akwarium urządzimy w stylu Tanganiki (tzn. piaskowce, wapienie, praktycznie żadnych roślin), to warunki chemiczne wody powinny już „na wejściu” odpowiadać większości przedstawicieli Tanganiki.

A.compressiceps żyje w parach lub grupach poligamicznych. Jest rybą o wylęgu otwartym, ikra jest składana w szczelinach skalnych lub pustych muszlach ślimaków. Samica wyznacza rewir, który jest odwiedzany przez dominującego samca. Z jednego tarła uzyskać można od 30 do 100 młodych.

Pewne rozróżnienie płci przed tarłem nie jest możliwe. Samce z reguły większe, z większymi płetwami.

Michał P.

Skorzystałem z:
Roman Pawlak, Adam Adamski, Pielęgnice jeziora Tanganika, BGA Science Publisher, Toruń 1992
Paul Loiselle, A fishkeeper\’s guide to African cichlids, Tetra Press, 1996

Liczba wyświetleń: 61

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.