Naskalnik kędzierzawy (Julidochromis ornatus Boulenger, 1898)
Ten nieduży, dorastający do 8cm długości naskalnik ubarwieniem bardzo przypomina mieszkańca jeziora Malawi – pyszczaka złocistego. Podstawowym kolorem jest żółty w różnych odcieniach. Przez całe ciało ciągną się trzy ciemne, brązowo-czarne pasy. Pierwszy z nich przechodzi przez płetwę grzbietową, ostatni przez oko. Brzuch ryby jest jednolicie żółty.
Naskalnik kędzierzawy pływając między dużymi, długimi skałami, porusza się w sposób bardzo charakterystyczny – brzuchem do ich powierzchni. Początkujący akwarysta może więc – widząc rybę pływającą do góry brzuchem – wziąć to zupełnie niesłusznie za objaw chorobowy.
Warunki chemiczne wody, która odpowiadałaby naskalnikom są zbliżone do naszej polskiej wody kranowej. W większej części kraju jest ona umiarkowanie twarda i zasadowa, czyli naprawdę bliska tej, którą lubią pielęgnice wielkich jezior Afryki. Jeśli akwarium urządzimy w stylu Tanganiki (tzn. piaskowce, wapienie, praktycznie żadnych roślin), to warunki chemiczne wody powinny już „na wejściu” odpowiadać większości przedstawicieli Tanganiki. Temperatura – najlepiej w granicach 26 – 28 stopni, chociaż zniosą i nieco cieplejszą, i nieco zimniejszą wodę.
Rewir obejmowany przez dobraną parę to ok. 60-70cm. Akwarium hodowlane może więc mieć nawet 50 litrów, jednak w akwarium ogólnym należy zapewnić dużo przestrzeni. W takim sporym akwarium, przy odpowiednim urządzeniu, można trzymać więcej par.
Ikra składana jest w szczelinach skalnych. Młodymi opiekują się oboje rodzice oraz młode z wcześniejszych miotów. Potomstwo jest odganiane po osiągnięciu ok. 4cm.
Rozróżnienie płci jest bardzo trudne. Samiec ma nieznaczny guz tłuszczowy.
Naskalniki są bardzo wrażliwe na zmiany w otoczeniu. Nawet nieduże zmiany w wystroju akwarium mogą spowodować gwałtowne walki. Szczególną ostrożność należy zachować w akwarium hodowlanym, aby nie skłócić dobranej pary.
Michał P.
Skorzystałem z:
Roman Pawlak, Adam Adamski, Pielęgnice jeziora Tanganika, BGA Science Publisher, Toruń 1992
Liczba wyświetleń: 58