Apistogramma juruensis (Kullander, 1986)
Długość: samiec 8 cm, samica 5cm.
Parametry wody: Ph 5,5-6, TwO 2°n, TwW 0°n, Temperatura 23-27°C.
Pochodzenie: Ameryka południowa: Brazulia i Peru.
Ubarwienie: Ciało oraz płetwy żółto-szare. Od oka w dół ciągnie się czarny pasek. W połowie ciała od oka do ogona biegnie czarny pas zakończony plamą. Pasy te tworzą kształt strzałki. Pierwsze dwa promienie płetwy grzbietowej są koloru ciemno czarnego, a kolejne trzy u samca czerwone. Płetwy odbytowa i brzuszna w kolorze błękitnym.
Pokarm: Larwy komara, larwy solowca, rurecznik, pokarmy roślinne.
Dymorfizm płciowy: Różnice w ubarwieniu, płetwa grzbietowa u samca jest dłuższa i bardziej szpiczasto zakończona.
Zachowanie: Ryba bardzo spokojna, towarzyska i dosyć płochliwa. Nadaje się do trzymania z innymi rybami o podobnych wymaganiach i cechach zachowania. Samce posiadają terytorium, które zaciekle bronią przed intruzami.
Rozmnażanie: Stosunkowo łatwe. Problemem może wydawać się trudność w doborze odpowiadającej sobie pary, lecz w porównani z innymi rybami rodzaju Apistogramma, nie jest to takie trudne. Woda w zbiorniku tarłowym powinna być pozbawiona azotynów NO2 i azotanów NO3. Twardość ogólna powinna utrzymywać się na poziomie około 2°n, a węglanowa poniżej jednego. Samica składa ikrę w miejscach ukrytych. Po tarle opiękę nad ikrą sprawuje samica, a samiec zajmuje się obroną terytorium. Larwy wylęgają się po około 4 dniach, a po kolejnych 5 zaczynają pływać. Ryby są stosunkowo płodne.
Marcin N.
Liczba wyświetleń: 56