Apistogramma diplotaenia (Kullander, 1987)
Długość: samiec 5,5cm , samica 4,5cm.
Parametry wody: Ph 5-6, TwO poniżej 5°n, TwW 0°n, Temperatura 25-29°C.
Pochodzenie: Ameryka południowa: Brazylia, Venezuela rzeki Rio Negro i Orinoco.
Ubarwienie: Samiec: ciało żółto-srebrzysto-szare. Po środku ciała od oka do końca płetwy ogonowej ciągnie się szeroki czarny pas zwężający się przy ogonie. Płetwa grzbietowa o dołu posiada wąski czarny pas, a u góry złoty. Płetwa odbytowa w kolorze błękitno-niebieskim.
Samica: ubarwiona podobnie do samca, z tymi różnicami, że jej ciało jest bardziej szare, a szeroki pas u niej przyjmuje postać dwóch pasków rozpoczynających się przy oku, a kończących przy końcu płetwy ogonowej.
Pokarm: Rozwielitka, artemia, larwy komara, tubifex, w małych ilościach pokarmy suche.
Dymorfizm płciowy: Różnice w ubarwieniu i wielkości.
Zachowanie: Ryba bardzo łagodna i dosyć płochliwa. Może być trzymana w akwarium, w którym przebywają inne ryby rodzaju Apistogramma lub Papiliochromis.
Rozmnażanie: Bardzo trudne. Bardzo ciężko dobrać parę, ponieważ ryby są bardzo wybredne w doborze partnera. Woda musi być krystalicznie czysta o pH 4-5 , bardzo miękka i pozbawiona twardości węglanowej. Temperatura 25-29°C. Ryby składają ikrę w grotach lub innych ukrytych miejscach. Rodzice wspólnie przygotowują podłoże, dokładnie je czyszcząc. Po złożeniu ikry, opiekę nad nią sprawuje samica, a samiec w tym czasie przejmuję rolę obrony terytorium przed intruzami. Larwy wylęgają się po 6 dniach, a po kolejnych tylu zaczynają pływać. W tym czasie należy podawać im bardzo drobne larwy solowca (Artemia salina). Samce rosną szybciej i zaczynają wybarwiać się po około czterech miesiącach.
Marcin N.
Liczba wyświetleń: 58