Żółtaczek indyjski (Etroplus maculatus BRAK ODKRYWCY
Jest to jeden z nielicznych gatunków występujących poza kontynentami amerykańskimi i Afryką. Pochodzi z południowej części Półwyspu Indyjskiego oraz wyspy Cejlon.
Spotykany był w pobliżu morza, w ujściach rzek, gdzie woda miała już niewielkie zasolenie, stąd często występuje u tego gatunku preferowanie słonawej wody w akwarium (zaleca się 1-2 łyżeczki na 100 litrów wody). W takich warunkach ryba wykazuje większą odporność na choroby, które są zmorą hodowców. szczególnie łatwo gatunek ten zapada na Ichtioftiriozę – zakażenie kulorzęskiem.
Osiąga 10cm długości. Dymorfizm płciowy słabo widoczny. Samice sa mniejsze i słabiej ubarwione.
Ryby spokojne, mogą być hodowane z innymi spokojnymi pielęgnicami. Lubią kryjówki wśród skał i korzeni. Czasami lubią zjadać rośliny.
Rozmnażają się w wodzie średnio twardej, pH 7-8,5, lekko zasolonej, w temperaturze 27-28oC składając ikrę na oczyszczonym kamieniu. Młode przyczepiają się do ciała rodziców, podobnie jak u Paletek, jednak możliwe jest jest ich wykarmienie drobnym żywym pokarmem nawet po odseparowaniu od rodziców. Nie jest więc to zależność tak silna jak u Paletek. Młode (podobnie do dorosłych) są bardzo wrażliwe na wszelkie wahania parametrów fizyko-chemicznych wody.
Karmienie głównie pokarmem żywym ze sporym jednak dodatkiem pokarmu roślinnego.
Robert A.
Skorzystałem z:
Stefan Kornobis, Słodkowodne ryby akwariowe, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1990
Stanislav Frank, Encyklopedia ryb akwariowych, Oficyna Wydawnicza „Delta W-Z”, Warszawa 1990
Liczba wyświetleń: 96