Rodzina:
Characidae – kąsaczowate.
Występowanie:
Amazonka, dorzecze Rio Para.
Wielkość:
Dorasta do 5 cm.
Dymorfizm:
Samiec jest smuklejszy i delikatniejszy.
Opis:
Grzbiet oliwkowozielony lub z delikatnym brązowym nalotem, przy odpowiednim oświetleniu dochodzi do tego odblask. Od skrzeli do ogona ciągnie się czarny pasek, kończący się nieforemną plamą.
Hodowla:
Wielkość zbiornika 40-70 l, temp. 24-26°C, twardość ogólna wody do 10°n, gęsty porost roślin, lecz również dużo miejsca do pływania, korzenie. Lubi czystą i klarowną wodę.
Pokarm:
Larwy komarów, ochotka, rureczniki, muszki octowe i owocowe, pokarmy suche i mrożone.
Rozmnażanie:
Temp. 23-26°C, twardość ogólna wody 10°n, należy dodać do wody kilka kropli trypaflawiny. Parę hodowlaną przenosi się do kotnika wieczorem. Zazwyczaj tarło następuje rankiem trzeciego dnia. Natychmiast po tarle tarlaki należy odłowić. Młode rybki wykluwają się zwykle po 24-26 godz. Po 4-5 dniach zaczynają swobodnie pływać, wtedy należy przystąpić do ich karmienia. Karmić należy drobno przesianym planktonem (pyłem ). Po ok. 8-10 dniach można przejść na karmienie wyrośniętym „pyłem”. Po trzech tygodniach można je przenieść akwarium hodowlanego. Karmienie narybku w akwarium tarliskowym musi być staranne, tak aby nie zepsuła się woda. Poznać to można po zachowaniu młodych rybek. Gdy wszystkie pływają pod powierzchnią wody, jest to sygnał, że należy je natychmiast przełowić do innego akwarium. Niedostarczenie narybkowi pokarmu tylko przez jeden dzień może być fatalne w skutkach.
Opracowanie:
Krzysztof A.
1. Cudowny świat akwarium – J.W. Samujlenkow
2. Egzotyczne ryby w akwarium – Braian Word
3. Encyklopedia ryb akwariowych – Stanislav Frank
4. Moje hobby – Akwarium – Grzegorz Soszka, Krzysztof Teisseyre
5. Świat akwarium – G.F. Romaniszyn, W.N. Miszyn
6. Ryby w Akwarium – H. Jakubowski, J. Ring
7. Magazyn Aqua – różne numery
8. Akwarium – różne numery
Liczba wyświetleń: 97