Długość: 5 do 8 cm.
Występowanie: pampasy Argentyny, razem z Cynolebias bellotii i Cynolebias elongatus.
Odżywianie:
Temperatura: 20 do 24°C.
pH: 6,5 – 7,0.
dH: do 5°.
Biotop: okresowo wysychające wody pampasów Południowej Ameryki.
Zbiornik: Bardzo płytki, z grubym torfowym podłożem.
Zachowanie: Ryba sezonowa. W porze suchej naturalne zbiorniki wysychają i dorosłe ryby giną, przeżywa jedynie zagrzebana w mule zapłodniona ikra.
Rozmnażanie:
Tarło w naturze odbywa się w dużej (20-30 sztuk) grupie z przewagą liczebną samic. Do rozmnażania wziąć parę lub grupę gdzie na jednego samca będzie przypadać 2-3 samice. Zależy to od wielkości ryb i ich temperamentu. Zbiornik 12 litrowy całkowicie wystarczy, na dno dajemy 8 centymetrową warstwę torfu, należy też przygotować kilka kryjówek dla samiczek. Temperatura powinna wynosić 22-24°C, twardość 3 do 5°, a pH 6,5.
Samczyk opływa samiczkę z nastroszonymi płetwami, jeśli samiczka jest gotowa do tarła podąża za nim. Ryby ustawiają się głowami w dół, samczyk nieco niżej. Następnie nurkują w podłoże. Tam następuje złożenie i zapłodnienie jajeczek. Samczyk wypływa na powierzchnię pierwszy. Składanie ikry trwa do tygodnia, łącznie złożonych zostaje około 150 jaj.
Zebrany torf wycisnąć delikatnie przez szmatkę w tydzień od rozpoczęcia tarła. Włożyć do woreczka plastikowego i zaznaczyć datę tarła. Po upływie około 12 – 20 tygodni zalewa się bardzo miękką wodą o temperaturze 18-20°C. Młode wylęgają się przed upływem godziny.
Ikra zachowuje żywotność nawet do 3 lat.
Młode rybki od razu mogą przyjmować larwy solowca. Rosną bardzo szybko.
W 2 miesiące po wykluciu młode ryby są już gotowe do tarła. Niektórzy autorzy twierdzą, że diapauza ikry tego gatunku może trwać nawet do 3 lat.
Postępowanie z podłożem i ikrą jak opisano dla R3 w Rozmnażanie ryb karpieńcowatych.
Przeczytaj opis Cynolebias spp.
Opracowanie:
Wojciech S.
Liczba wyświetleń: 59