1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...
78
0

Nematolebias whitei – wachlarek brazylijski

Dawniej: Pterolebias elegans
Długość: 6 do 8 cm, samiczki nieco mniej.
Występowanie: Brazylia, bagna w okolicach Rio de Janeiro i Sao Paulo de Aleida. Miejsce okrycia to mały strumień 20 km na północ od Cebo Frio.
Odżywianie: drapieżnik, drobny żywy pokarm.
Temperatura: 20 – 24°C.
pH: 6,5 – 7,5.
dH: do 15°.
Biotop:
Zbiornik: Mały z dość głębokim podłożem torfowym i licznymi gęstymi kępami roślin.
Zachowanie: Najlepiej hodować grupę ryb w akwarium jednogatunkowym.

Pielęgnacja: Łatwe do rozmnażania rybki. Do tarła nie potrzebują specjalnych warunków. Wystarczy średnio twarda woda, pomiędzy 8° a 12° dGH. pH zdaje się nie mieć większego znaczenia (zwykła woda poddana działaniu torfowego podłoża zazwyczaj jest dobra). Zbiornik nie powinien być zbyt mały i dla 5 par powinien mieć około 80 litrów . Woda powinna być dobrze filtrowana i regularnie podmieniana, ponieważ ryby te mają bardzo szybki metabolizm. Są rybami typowo sezonowymi. Potrzebują (zwłaszcza samiczki, ale też słabsze samczyki) kryjówek – gęstych zarośli.

Rozmnażanie:

Do akwarium hodowlanego traktowanego jako tarlisko wstawiamy naczynie z torfem włóknistym jako podłożem dla ikry. U ryb tak krótko żyjących nie ma potrzeby urządzania osobnego zbiornika tarliskowego. Ryby niemal natychmiast odnajdują naczynie i akceptują je. Głębokość torfu w naczyniu musi być odpowiednia (głębokość torfu powinna być o 1cm większa od długości ryb) do długości ryb. Nematolebias whitei podobnie jak wszystkie wachlarki podczas składania ikry nurkuje (cała ryba jest pod powierzchnią podłoża) w podłożu.
Ikra składana jest w podłożu (torf). Podłoże należy zebrać, delikatnie wycisnąć wodę (jajeczka są wystarczająco wytrzymałe) i wilgotne przechowywać do wykluwania. Zarodki są dojrzałe do wykluwania po około 3 miesiącach w temperaturze 20-21°C. Młode lęgną się po zalaniu podłoża wodą. Narybek wymaga drobnego żywego pokarmu.
Ponieważ tarło jest długotrwałe, ryby muszą być odpowiednio karmione podczas jego trwania. Po około 2 tygodniach torf powinien zostać wymieniony. Torf powinien przed leżakowaniem lekko wyciśnięty. Długość czasu diapauzy zależy od temperatury i wilgotności torfu. Suchy torf i wysoka temperatura przyspieszają rozwój zarodków.
Rozwój zarodków może trwać od 6 tygodni do 3 miesięcy. Po zalaniu torfu zimną (13° do 18°C) wodą wylęg następuje w ciągu niewielu godzin. Taki sposób postępowania z ikrą prowadzi do otrzymania około 1,5 setki młodych rybek.
Młode, natychmiast po wylęgu chętnie zjadają larwy solowców. Rosną bardzo szybko, dlatego potrzebują dość obszernego zbiornika i regularnej podmiany wody. Dojrzewają w wieku około 8 tygodni, a dożywają zazwyczaj około 1 roku.

Postępowanie z podłożem i ikrą jak opisano dla R3 w Rozmnażanie ryb karpieńcowatych.

Przeczytaj opis ogólny Nothobranchius spp.

 

Opracowanie:

Wojciech S.

 

 

Liczba wyświetleń: 78

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.