Długość: 4,5cm.
Występowanie: wschodnia Afryka – Mozambik, RPA.
Odżywianie:
Temperatura: 20 – 24°C.
pH: 6,0 – 7,5.
dH: około 10°.
Biotop: częściowo lub całkowicie wysychające wody afrykańskich sawann.
Zbiornik: Średniej wielkości (od 50 cm), głębokie torfowe podłoże, mocno zarośnięty roślinnością. Woda stojąca lub z bardzo słabym przepływem, regularnie podmieniana – około 1/5 na tydzień.
Zachowanie: Zgodna i spokojna. Samce w porze godowej toczą zacięte walki. W związku z biotopem odporna na wahania temperatury. Najlepiej się czuje w stadzie w zbiorniku jednogatunkowym lub z gatunkami pokrewnymi.
Rozmnażanie:
Ikra składana jest do podłoża. Okres inkubacji ikry może trwać do 7 miesięcy. Narybek wymaga drobnego żywego pokarmu. Tarło odbywa się grupowo: 1 samiec na 3-4 samice, trwa do 4 tygodni. Torf wygniatamy delikatnie przez szmatkę i wkładamy do woreczka z datą tarła. Po 6 tygodniach zalewa się go miękką wodą o temperaturze 25°C i wkrótce larwy zaczynają się wylęgać. Rosną bardzo szybko i po 3-4 miesiącach osiągają dojrzałość płciową.
Propozycja 1. Do tarła należy wziąć parę ryb. Nie jest konieczne odłowienie ryb po tarle. Zbiornik 12 litrowy, 5 centymetrowa warstwa torfu, kilka kryjówek dla samic. Temperatura 22°C do 24°C, twardość 4 do 6° dGH, pH 6,5. Tarło przebiega podobnie do wachlarka czarnopłetwego, ale ryby nie nurkują w podłoże, pojedyncze jajo jest składane na płetwę odbytową samiczki i tam zapładniane. Następnie samiczka formuje płetwę w rurkę i wciska nią jajeczko w podłoże. Po zakończeniu „tury” składania jaj, ryby gwałtownymi ruchami płetw wbijają jajeczka głębiej w dno. Ogółem składane jest około 200 jaj. Postępowanie z podłożem i ikrą jak opisano dla R3 w Rozmnażanie ryb karpieńcowatych. Po upływie 3 miesięcy zalać torf wodą o twardości 2° dGH i następuje wylęg. Młode mogą przyjmować larwy solowca jako pierwszy pokarm.
Przeczytaj opis ogólny Nothobranchius spp.
Opracowanie:
Wojciech S.
Liczba wyświetleń: 54