1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...
63
0

Chromobotia macracanthus – bocja wspaniała

Występowanie: Rybka ta występuje w wodach słodkich Sumatry i Borneo.
Wygląd: W naturze osiąga nawet 30 cm lecz w akwariach poprzestaje zazwyczaj na ok. 15-20 cm.
Parametry wody: Temperatura 24-28°C, twardość wody 5-15°n, odczyn wody 6,0-7,5 pH
Akwarium: Do dobrego samopoczucia potrzebuje akwarium o pojemności minimum 100L. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinnością oraz powinno posiadać szereg kryjówek w postaci zatopionych korzeni, skorup orzechów kokosowych itp. Pamiętać jednak należy, iż Bocja jest bardzo wybredną rybką i nie zadowoli jej byle jakie podłoże – najlepiej, gdyby było ono piaszczyste.
Żywienie:  Jest wszystkożerna, ale należy pamiętać by dostarczać im właściwego i pełnowartościowego pokarmu, zawierającego zarówno składniki pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Bocje lubią sobie urozmaicić menu wyjadając z akwarium małe ślimaki, zostają po nich tylko muszelki.
Zachowanie: Bocja wspaniała prowadzi nocny tryb życia. Jest wtedy ożywiona i pływa po całym akwarium, radzę dobrze przykrywać zbiornik, bo potrafi wyskoczyć w nocy ze zbiornika. Ryba stadna.W towarzystwie ryby są ciekawskie, wykazują dużą aktywność, rybki trzymane pojedynczo są ospałe, mogą również zachowywać się agresywnie. Bocja wspaniała, jakkolwiek potrafi zaprzyjaźnić się z przedstawicielami innych gatunków obecnych w ograniczonej szklanymi ścianami przestrzeni akwarium nade wszystko preferuje osobniki swojego gatunku. Dopiero w grupie liczącej przynajmniej kilka sztuk wykazuje właściwe sobie cechy i przyzwyczajenia. Pamiętajmy, więc, decydując się na zakup tej przepięknej ryby, o tego typu drobiazgach licząc się z ewentualnymi konsekwencjami własnej ignorancji. Pojedyncze osobniki rosną zwykle dużo wolniej wiodąc w większości przypadków niemal pustelniczy tryb życia. Uwielbia przydenną część zbiornika.
Dymorfizm płciowy: Nie znam sposobu na odróżnienie samca od samicy.
Rozmnażanie: Bocja wspaniała uchodzi za rybę nierozmnażalną w warunkach akwariowych (wędruje w celu odbycia tarła). Rosjanie podobno rozmnażają bocje podając im gonadotropiny, wywołując w ten sposób sztucznie tarło. Nie polecam jednak tej metody.
Trudność hodowli: Ryba ta jest polecana dla akwarystów z pewnym doświadczeniem.
Inne: Po zakupie należy rybom zrobić obowiązkowo kwarantannę, gdyż najprawdopodobniej nasz nabytek w ciągu najbliższych kilku tygodni zachoruje na rybią ospę (ichtioftirioza). Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że bocja wspaniała jest jednocześnie niezwykle wrażliwa na preparaty stosowane w leczeniu ichtioftioriozy. Zarażeniu ulęgają najczęściej ryby osłabione w czasie transportu, narażone na stres wynikający ze zmiany warunków środowiskowych (temperatura, parametry wody). Dlatego dobierając ryby do własnego zbiornika starajmy się wybierać okazy, które okres aklimatyzacji mają już za sobą. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni do zastosowania w akwarium chemioterapii róbmy to z wyczuciem unikając przedawkowania leków. Ubarwienie bocji wspaniałej z charakterystycznymi trzema czarnymi pasami na żółtopomarańczowym tle zwężającymi się w kierunku podbrzusza jest tak unikalne, że, w przeciwieństwie do innych przedstawicielek rodziny, nie nastręcza najmniejszych kłopotów z identyfikacją przedstawicielek tego gatunku. Pierwszy czarny pas przebiega ukośnie do przodu obejmując swym zasięgiem okolice oka, drugi – w centralnej części ciała ryby kończąc się w okolicach nasady płetwy grzbietowej, zaś trzeci, zwykle najszerszy, obejmuje okolice nasady płetwy ogonowej zachodząc całkowicie lub częściowo na płetwę grzbietową.

Opracowanie: SBlaDe

Liczba wyświetleń: 63

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.