1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...
50
0

Colisa lalia – prętnik karłowaty

Występowanie: wody Indii, Bangladeszu i Pakistanu. występuje w środowisku naturalnym na terenie Indii i Bangladeszu, w dolnych dorzeczach rzek: Ganges, Jamuna i Brahmaputra. Spotykany jest w wolnopłynących i stojących wodach, gęsto zarośniętych wodorostami, a także na polach ryżowych
Wygląd: Rozmiary: samiec i samica dorastają do ok. 6 cm
Parametry wody: temperatura wody 23-28°C, woda miękka do twardej 4-15°n, odczyn wody 7,0-8,0 pH.
Akwarium: od 50L wzwyż
Żywienie: Jest wszystkożerny: płatki i tabletki roślinne, rureczniki, wazonkowce, rozwielitki, oczliki, suche pokarmy
Zachowanie: Prętnik karłowaty jest rybą spokojną i łagodną, chętnie ukrywa się wśród roślin. Może być hodowany w akwarium razem z innymi rybami o podobnej wielkości. Można go trzymać w niedużych akwariach dobrze zarośniętych roślinami. Zajmowana toń wody: od połowy wzwyż.
Dymorfizm płciowy: Widoczny dymorfizm płciowy: samiec bogato i intensywnie ubarwiony w czerwono błękitne pasy, samica błękitno szara.
Rozmnażanie: Do tarła przygotowuje się około 10-litrowy kotnik napełniony starą, krystalicznie czystą wodą. Poziom wody około 20 cm. W kotniku układamy rośliny drobnolistne, pływające pod powierzchnią wody. Temperatura 26-30°C. Samiec buduje gniazdo z piany i roślin na powierzchni wody. Pod gniazdem ryby się wycierają. Ikra jest lżejsza od wody i podpływa do gniazda. Ziarna ikry, które nie trafiły do gniazda, samiec troskliwie zbiera i umieszcza w gnieździe. Po tarle samicę trzeba niezwłocznie odłowić z akwarium. Samca pozostawiamy, gdyż opiekuje się gniazdem. Narybek lęgnie się po 24-36 godzinach, zaś zwykle na 3-4 dzień rozpływa się. Wtedy odławiamy także samca i rozpoczynamy karmienie narybku – najlepiej wrotkami złowionymi w stawie. Można też jako „pierwszy” pokarm podawać pantofelki, wyhodowane np. na suchych liściach mniszka lekarskiego, popularnie zwanego dmuchawcem. W początkowym okresie odradzam karmić narybek pływikami oczlików, a także bardzo drobnymi oczlikami. Dlaczego odradzam? Oczliki niektórych gatunków, a także ich pływiki są drapieżne i mogą atakować narybek. Plankton taki jest tym groźniejszy, im dłużej go przechowujemy w domu, może w ciągu kilku godzin zniszczyć całe gniazdo narybku, nawet o wielkości 8-9 milimetrów.
Pielęgnacja narybku po jego wylęgnięciu polega na uruchomieniu drobnoperlistego, łagodnego przewietrzania. Dbać trzeba też – choć zapewni to przewietrzanie – aby na powierzchni wody nie tworzył się kożuch bakteryjny. Dobrze karmiony narybek wykształca błędnik niekiedy już po 10 dniach. Rozwój narybku zależy od temperatury i od obfitego, odpowiedniego karmienia. Korzystnie wpływa całodobowe oświetlanie kotnika łagodnym światłem np. 15 W żarówką, z równoczesnym, częstym, podawaniem pokarmu. Po wykształceniu labiryntu narybek zaczyna oddychać wyłącznie powietrzem atmosferycznym znad powierzchni wody, a zatem powietrze nad wodą winno mieć tę samą temperaturę co woda w akwarium z narybkiem.
Trudności hodowli: Prętnik karłowaty jest rybą spokojną, którą trzeba trzymać parami lub w niewielkim stadzie.
Inne: Prętnik jest rybą oddychającą powietrzem atmosferycznym przy pomocy labiryntu, zwanego także błędnikiem. Dla zaczerpnięcia powietrza podpływa do powierzchni wody, na której nie może być kożucha bakteryjnego czy tłustych plam. Powietrze pod szybą w akwarium powinno mieć temperaturę taką jak woda. Jeżeli prętnikom uniemożliwić podpływanie do powierzchni wody, duszą się, gdyż szczątkowe skrzela nie wystarczają do oddychania.

Opracowanie: andriejewicz

Liczba wyświetleń: 50

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.