[color=darkred]jeśli szukasz opisu straszyka nowogwinejskiego kliknij tutaj: [url]http://www.terrarium.com.pl/zobacz/eurycantha-calcarata-straszyk-nowogwinejski-psg-23-64.html[/url]
Akara błękitna (Aequidens pulcher)BRAK ODKRYWCY
Synonimy: Aequidens latifrons
Jest to jedna z pierwszych pielęgnic hodowanych w akwariach. Choć do Europy sprowadzono ją jeszcze w 1936 roku (H.Stuve z Hamburga), to nie straciła nic ze swej popularności.
Akara błękitna osiąga ok. 15cm długości. Samiec jest zdecydowanie większy, z dłuższą płetwą grzbietową i odbytową. Najlepiej hodować jednego samca i jedną lub dwie samice. Różnice w wielkości są widoczne już po 3-4 miesiącach życia, co daje 75% szans na odpowiednie dobranie ryb.
Akara jest ciekawie ubarwiona – na każdej łusce ma niebieską, zieloną albo brunatną plamkę. Przez całe ciało przechodzą ciemne, poprzeczne pasy. Koloryt zależy w ogromnej mierze od samopoczucia ryb – zaniepokojone lub chore mocno bledną a paski przestają być widoczne.
Optymalna temperatura wody to 22-25°C, jednak wytrzyma zarówno 20°C, jak i 30°C (co nie znaczy, że będzie się w niej dobrze czuła). Najbardziej odpowiednie pH to 7, jednak i tu akara błękitna wykazuje dużą tolerancję. Jest to gatunek wyjątkowo wytrzymały; kiedyś podczas mojej miesięcznej nieobecności akwarium zostało bardzo mocno zaatakowane przez ichtioftiriazę, zdechło kilka ryb, jednak nie akary, które w dodatku miesiąc później złożyły ikrę.
Jak większość pielęgnic południowoamerykańskich lubią półcień i rośliny. Tych ostatnich specjalnie nie uszkadzają, warto jednak zabezpieczyć je przed kopaniem, nagminnym podczas tarła. Akwarium jak największe, dla dobranej pary wystarczy jednak ok. 60 litrów.
Gatunek bardzo spokojny, zdarzają się jedynie walki o samice. Bez problemu koegzystuje z zebrami, meekami a nawet niebieskołuskimi, jest jednakże wrażliwy na ataki dużo silniejszych ryb. Sytuacja nie dotyczy okresu tarła – akary stają się wtedy wystarczająco agresywne, by odgonić nawet sporo większe ryby. Walecznością przewyższają je chyba tylko zebry.
Ikra składana jest na płaskiej powierzchni, kamieniu lub korzeniu, rzadziej na szerokich liściach. Akara błękitna jest wyjątkowo produktywna, z jednego lęgu może być podobno do 1000 młodych. Sto sztuk jest normą. W dobrych warunkach dobrana para będzie składać ikrę co 2 miesiące (od pierwszego tarła).
Michał P.
Liczba wyświetleń: 411