Pompy wodne
Pompy wodne na ogół są to pompy przystosowane do pracy pod wodą.
Używamy ich do transportu wody np. z dolnego filtra do akwarium lub tylko do zwiększenia ruchu wody w samym akwarium.
Wiele firm produkuje takie pompy. Przy zakupie należy zwrócić uwagę czy wirnik pompy ma ruch wolny około 45°. Należy wyjąć wirnik, a sam wiatrak pompujący wodę powinien okręcać się. Wszystkie nowe pompy mają takie rozwiązania, a podyktowane jest to krótką żywotnością starszych pomp. Wolny obrót eliminuje wstrząsy w przypadku włączania i wyłączania prądu.
Odpieniacze (protein skimmers)
Odpieniacz jest to urządzenie do usuwania z wody protein (białek), niektórych zabarwień z wody, aminokwasów, kwasów tłuszczowych, węglowodanów, enzymów, detergentów, różnych organicznych składników, jonów metali, jodków, bakterii oraz innych składników rozpuszczonych w wodzie jak i większych zanieczyszczeń. Należy tu dodać, że odpieniacz jest jedynym systemem filtracyjnym, który usuwa większość organicznych składników zanim się rozłożą w wodzie.
Najczęściej spotykane odpieniacze to 'venturi’. Pompa wodna zasysa powietrze oraz kamień pompujący powietrze powoduje wyrzucanie piany do pojemnika.
Zasolenie, temperatura, pH, wielkość bąbelków, czas kontaktu bąbelków w wodzie oraz ilość zanieczyszczeń decydują o efektywności odpieniacza. Ciemnobrązowy osad w pojemniku odpieniacza to gwarancja na dobrą produktywność.
Lepiej kupować odpieniacz do większego akwarium niż posiadamy. Pamiętając że odpieniacz usuwa również mikroelementy, witaminy oraz inne potrzebne w systemie składniki, które muszą być uzupełniane.
Ozonator
Urządzenie produkujące ozon O3. Ozon posiada trzy atomy tlenu, przy czym trzeci atom jest niestabilny i odrywając się oddziałowuje na większość organicznych i nieorganicznych związków. W kontakcie z nimi spala je. Tak wiec mamy dość skuteczny oczyszczacz wody. Również bakterie, wirusy i pasożyty są skutecznie eliminowane w kontakcie z ozonem. Nieświadome nadużycie lub nie kontrolowanie ozonu może zabić ryby, korale i inne żywe organizmy. Najczęściej ozonator jest podłączany do odpieniacza lub ozonreactora. Woda po wyjściu powinna przejść aktywowany węgiel, aby usunąć resztki ozonu obecnego w wodzie. Do kontrolowania ozonatora można użyć miernik ORP, który pokazuje wartość milivoltow w wodzie mV. Maksymalna wartość nie powinna przekraczać 480 mV.
Akwaria podane działaniu ozonu charakteryzują się kryształowo czystą wodą, co oznacza wysoką jakość wody. Użytkownicy ozonu powinni testować wodę na ozon. Są testy dostępne do tego celu. Sam ozon obniża zawartość wapnia i jodków, więc trzeba braki uzupełniać. Ozon ma dość ostry zapach i jeżeli czujemy go w pomieszczeniu znaczy to, że jest go za dużo i trzeba zmniejszyć dozowanie. Jako najbezpieczniejsze dozowanie ozonu polecam zaopatrzyć się w czasomierz i tylko używać ozon 3 – 5 godzin dziennie.
Kontakt ozonu z plastikami, gumami powoduje ich parcienie i tylko odporne materiały powinny być użyte.
ROWNIEŻ PRZEBYWANIE LUDZI W POMIESZCZENIU GDZIE JEST WYCZUWALNY OZON JEST SZKODLIWE.
Jednak prawidłowe użycie ozonu jest bardzo przydatne w akwarystyce morskiej!!!!!!!!!!!
Sterylizator ultrafioletowy
Jest to lampa jarzeniowa ze szkła kwarcowego, która produkuje promieniowanie ultrafioletowe. Obudowana jest w inną szklaną rurkę tak, aby woda mogła przepływać przez jej długość. Wszystkie wirusy, bakterie i pasożyty w bliskim kontakcie z promieniowaniem UV są unicestwione. W odróżnieniu od ozonu, sterylizatora UV nie można przedawkować. Natomiast mętna czy zabarwiona woda obniża działanie UV. Czas trwania przepływu wody jest bardzo ważna. Bakterie muszą być naświetlane przez UV minimum przez 1 minutę. Krótsze działanie może być nieskuteczne.
Samą lampę UV należy zmieniać co 10 miesięcy.
Denitryfikator
Urządzenie do hodowli beztlenowych bakterii, które konsumują NO3 z akwaryjnego systemu. Wymaga dozowania pokarmu dla bakterii i częstego kontrolowania NO3 w wodzie. Są też elektryczne urządzenia usuwające NO3 dostępne w USA.
Jednak nie przekarmianie ryb, dbanie o ogólną czystość wody oraz hodowanie kontrolowane glonów skutecznie zwalcza NO3.
Dozownik dwutlenku węgla
Sprężony gaz CO2 w butli w podłączeniu z ciśnieniomierzem dodawany jest do systemu akwaryjnego dla hodowli mikroglonow. Urządzenie to jest bardzo rzadko stosowane w akwarystyce morskiej, a dość często w słodkowodnej. CO2 jako podstawowy składnik odżywczy dla glonów powoduje ich szybki rozwój. Można zadać pytanie, po co hodować glony, kiedy się z nimi raczej walczy? Robi się to, ponieważ kolorowe glony bez dodatkowego dozowania CO2 po prostu nie rosną. A są hobbyści, którzy hodują wyłącznie korale i glony.
Dozowniki mikroelementów
Są to specjalne pompy, które pompują przeciętnie 20 kropli na minutę (czasem więcej lub mniej). Stosuje się je do podawania mikroelementów do akwariów.
Falowniki
Urządzenia elektryczne powodujące zwalnianie działania pomp na krótki czas, imitujące fale lub zmieniające kierunek ruchu wody.
Ozon/oxygen reactor
Urządzenie, w którym pod ciśnieniem wtłaczany jest ozon lub tlen do wody. Szczególnie znalazł zastosowanie w akwarystyce morskiej, gdzie ciągle pogarszająca się jakość wody nie pozwala na utrzymanie wysokiego poziomu tlenu lub ozonu.
Mierniki i regulatory
Są to dość drogie cyfrowe urządzenia do mierzenia lub pośredniej regulacji ozonu, tlenu, zasolenia, pH, CO2 oraz inne, lecz szczególnie używane w akwarystyce morskiej są pomiary pH i mV.
Filtr R.O. (reverse osmosis – odwróconej osmozy)
Filtr do filtrowania wody kranowej. Specjalny filtr, który produkuje wodę idealnie czystą i pozbawiona minerałów (słowa idealnie proszę nie brać dosłownie). Woda taka podawana jest pacjentom po poważnych operacjach serca lub podobnych. W akwarystyce używana jest do dolewania wody odparowanej lub mieszania w niej soli do akwarium morskiego.
Filtr taki nie jest używany do ciągłego filtrowania wody w akwarium.
Opracowanie
John G.
Liczba wyświetleń: 150