1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...
45
0

Akwarium słodkowodne – pielęgnacja

Spełniło się nasze marzenie. Mamy piękne akwarium. Przepiękna szata roślinna, a na jej tle odbijają się kolorowe ruchliwe rybki. Razem daje nam uroczy kawałek natury i to w swoim domu. Możemy być z siebie dumni, zazdrościć będą nam znajomi i sąsiedzi, a mamy się czym pochwalić. Czy to już wszystko co mieliśmy do zrobienia? Czy teraz nie pozostało nam nic tylko cieszyć się z zamierzonego urzeczywistnionego efektu? Akwarium to żywy organizm, wszystko w nim powinno współgrać, a żywy organizm, tak jak pies, kot, czy inne zwierze potrzebuje opieki z naszej strony. By nie zaprzepaścić naszej pracy, musimy starannie go obserwować i regularnie opiekować się naszym zbiornikiem.

Jak już wcześniej pisałem im większy zbiornik, lepiej zagospodarowany, tym mniej z nim kłopotów i mniej (procentowo) zabiegów pielęgnacyjnych. Na co zwracać szczególną uwagę i jakie prace przy nim wykonywać. Codzienną naszą czynnością winno być sprawdzenie czy prawidłowo działają wszystkie urządzenia zamontowane w naszym akwarium. Co trzeba, więc sprawdzić? Oświetlenie, pompkę powietrza, filtr wodny i grzałki. Czy wszystko jest w należytym porządku jesteśmy w stanie sprawdzić wizualnie, bez jakichkolwiek przyrządów i nie zajmuje to nam dużo czasu.

Nie na tym jednak kończy się nasza opieka nad akwarium. Co kilka, kilkanaście dni powinniśmy oczyścić filtr wody. W naszych akwariach mogą mieć zastosowanie bardzo różne filtry i to w samym działaniu jak i wielkości, najczęściej w instrukcji podawany jest czasookres czyszczenia filtra lub jego części w zależności od pojemności zbiornika. Jest z tym trochę zachodu. Czasami można troszkę zalać wokół podłogę, co po jakimś czasie gdy dojdziemy do wprawy nie będzie uciążliwe. Nowoczesne filtry są tak skonstruowane, że ułatwiają nam całą operację i skracają nasze prace przy czyszczeniu filtra do minimum. Do serwisu technicznych urządzeń należy okresowa co kilka, kilkanaście miesięcy wymiana źródła oświetlenia. W związku z tym, że źródło światła traci swe właściwości. należy co jakiś czas (pomimo, że wydaje się nam ono sprawne) je wymienić . Odnosi się to w głównej mierze do świetlówek. W sklepach gdzie je zakupiono lub w instrukcji podają co jaki czas należy je wymienić na nowe.
Warto też sprawdzić pompę powietrza i ją oczyścić lub wymienić filtr, jeśli posiada. Tyle z zasadniczych czynności technicznych

Zbiornik to zamknięty system, w którym zachodzą zmiany biologiczne czy chemiczne. Po pewnym czasie zachodzą w nim tak dalece duże zmiany, że musimy w nie ingerować. W małym środowisku jakim jest nasz, nawet największy zbiornik, gromadzi się zbyt duża ilość szkodliwych substancji chemicznych ( np. związków azotu) czy odpadów biologicznych (kał ryb, obumarłe części roślin itp.). Tym szybciej im mniejsze jest nasze akwarium. Musimy się tego pozbyć a można to robić na kilka sposobów.

Do ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy cykliczna wymiana wody w zbiorniku. Zakładamy, że wodę powinniśmy wymieniać co 7 – 14 dni w ilości od 10-20% jej objętości. Dobrze jest mieć do tego celu przygotowaną już wodę, odstaną, przefiltrowaną przez filtr itp. Stałe części najczęściej leżące na dnie lub znajdujące się w podłożu usuwamy przy pomocy wężyka o średnicy powyżej 1 cm. Dobrym narzędziem jest specjalny odmulacz. Oprócz stałego usuwania części stałych z przydennej części zbiornika co kilka tygodni usuwam nadmiar stałych szkodliwych substancji z podłoża, „wbijając” odmulacz w dno. Widać jak brudna i aż ” gęsta” jest usuwana woda. Oczywiście robię to tak by nie naruszyć zbytnio podłoża. Czyszczenie podłoża robię stopniowo – sektorowo. Dno podzieliłem – umownie na 6 – 8 części i co tydzień czyszczę inną jego część.

Z innych zabiegów należy wymienić okresowe czyszczenie szyb, tak wewnątrz jak i z zewnątrz. Do czyszczenia szyb należy użyć specjalnego skrobaka. Występuje ich w handlu wiele ich odmian. Są też takie, które czyszczą szybę od wewnątrz bez zamaczania rąk. Na zewnętrznej stronie szyby najczęściej osiada warstwa kurzu, często widać białe smugi po wyparowanej wodzie. Warto więc od czasu do czasu przetrzeć szybę papierowym ręcznikiem „do połysku”. Doda to estetyki naszemu zbiornikowi.

Do codziennych naszych czynności winna należeć wnikliwa obserwacja ryb i roślin. Należy zwrócić uwagę na samopoczucie ryb. Jeśli zachowują się nienormalnie – inaczej niż zwykle, to oznaka, że coś się dzieje i dobrze jest ustalić przyczynę dziwnego ich zachowania. Mogą to być początki np. choroby, a tego byśmy nie chcieli.

Rośliny mają także swe wymagania. Od czasu do czasy trzeba je nawozić (jak? – pisałem o tym we wcześniejszych odcinkach). Nie należy jednak przesadzać z nawożeniem. By utrzymać zbiornik w dobrym i estetycznym stanie, należy przyjrzeć się wegetacji roślin. Tu zmiany nie zachodzą tak szybko jak u ryb, ale po jakimś czasie zauważamy zmianę w szacie roślinnej. Rośliny rosną, rozmnażają się, zarastają nam podłoże. Sprawdzamy „kondycję” roślin. Czy nie żółkną, liście nie obumierają w nadmiarze. Jeśli jest wszystko w porządku ograniczamy się do czasowego „przerywania” roślin. Usuwanie nadmiernej ilości roślin, ma nie dopuścić do zarośnięcia zbiornika. Zbytni nadmiar roślin nie jest pożądany a często może być szkodliwy. Nadwyżki możemy odsprzedać, czy podarować koledze akwaryście. Chętnie je przyjmie i jeszcze się ucieszy.

Warto co kilka dni sprawdzić podstawowe parametry wody: jej odczyn i twardość. Takie sprawdzanie odpowie nam na pytanie, czy nasza woda jest w miarę stabilna. Podstawowe odczynniki wraz z instrukcja można nabyć w każdym sklepie akwarystycznym.

Wydaje się, że zabiegów wokół naszego akwarium jest bardzo dużo. Po kilku dniach stwierdzimy, że pracy wcale nie ma tak dużo. Może kilkadziesiąt minut na tydzień, a dla wprawnego akwarysty nawet mniej. Z codziennych czynności pozostanie nam tylko karmienie ryb, sprawdzenie temperatury i wizualne sprawdzenie stanu technicznego urządzeń oraz obserwacja środowiska w naszym akwarium co powinno przynieść nam wiele zadowolenia i satysfakcji czego życzę wszystkim akwarystom.

Opracowanie

Robert G.

Przedruk elektroniczny za zgodą PZA z czasopisma „Akwarium” nr 06/01

Liczba wyświetleń: 45

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.