Długość: 6cm.
Występowanie: Afryka Zachodnia.
Odżywianie: wszystkożerny.
Temperatura: 21 – 24°C.
pH: 5,5 – 6,5.
dH: do 10°.
Biotop: żyje w małych, bardzo płytkich wodach stojących i wolno płynących strumieniach.
Zbiornik: Wielogatunkowy, ze spokojnymi rybami. Woda powinna zawierać niewiele garbników. W typowym akwarium dekoracyjnym są zazwyczaj mało widoczne. Najlepiej wyglądają w specjalnym, niezbyt wysokim zbiorniku, najlepiej z ciemnym tłem, podłożem i dekoracjami, w towarzystwie innych karpieńcowatych. Istnieje kilka odmian barwnych tego gatunku.
Zachowanie: Spokojny, zgodny. Wymagane gęste kępy roślin o drobnych liściach.
Rozmnażanie:
Małe, gęsto zarośnięte akwarium, ikra składana jest na drobnych liściach lub na substracie. Młode należy karmić larwami solowca. Temperatura 24oC. Wylęg następuje po upływie 10 dni. Narybek w wieku 10 tygodni jest już w pełni rozwinięty. W celu uniknięcia strat na 1 samca powinno przypadać co najmniej 2 samice. Ikra i młode są wrażliwe na wahania stanu chemicznego wody. Na tydzień przed tarłem należy oddzielić samce od samic i obficie karmić żywym pokarmem.
Propozycja 1. Do małego (10 – 15 l) akwarium tarliskowego nalewamy wodę z dodatkiem soli kuchennej (15g na 10 l) do poziomu 5-6 cm. Na dnie układamy kłębek mchu jawajskiego lub substratu. Zbiornik powinien być oklejony ciemnym papierem. Tarło trwa kilka dni, codziennie jest składane 6 – 40 jaj. Złożoną ikrę należy przenieść (jest twarda i wytrzymała) do szalki z wodą z tarliska. Szalki utrzymujemy w cieniu w temperaturze 23°C. Rozwój ikry trwa 12-18 dni. Ikra łatwo pleśnieje. Młode rybki są bardzo płochliwe, dlatego utrzymujemy zaciemnienie przez dwa do trzech tygodni po wylęgu. Pierwszy pokarm stanowi plankton. Po 12-20 dniach rybki można przenieść do większego zbiornika z takimi samymi parametrami wody.
Propozycja 2. Akwarium 10-15 litrowe wypełniamy wodą o temperaturze 24oC i pH 6,5-7,0. Wpuszczamy 1 samca i 3-4 samice. Nie należy dopuszczać do tarła dłużej niż tydzień, w przeciwnym razie będą zbyt duże różnice wielkości narybku. Wylęg następuje po 2 tygodniach. Po trzech miesiącach rybki są już dojrzałe do rozrodu.
Propozycja 3. Innym sposobem jest zastosowanie 1 litrowego zbiornika wypełnionego do wysokości 5-7 cm. Ustawiamy go w półcieniu. Powierzchnię wody pokrywamy kłębkami wgłębki. Woda powinna być bardzo miękka (2-4° twardości ogólnej), przefiltrowana przez torf. Temperatura 22°C i pH 6. Dobór pary nie odgrywa większej roli.
Propozycja 4. Rozmnażanie mało intensywne. Niewiele młodych. Akwarium 15 litrów. Na dno żwirek około 1,5 centymetrowa warstwa tak żeby rośliny rosły (to bardzo ważne).Rośliny – w zasadzie wszystko jedno jakie, mogą być glony, byle dużo i gęsto, najlepiej kiedy mają drobne i delikatne liście. Temperatura około 23°C, po długich doświadczeniach doszedłem do wniosku, ze proporczykowce nie lubią wyższej. Ikrze tez nie robi za dobrze krótki czas inkubacji w wysokiej temperaturze. Natlenianie – normalna kostka, ja używam zepsutego brzęczyka, dzięki temu moc jest nieduża. Moim zdaniem proporczykowce nie lubią ruchu wody. Parametry wody nie mają dużego znaczenia. Podmieniam co 2 miesiące, 1/3 wody (zawsze wlewam zimniejsza o około 3 stopni – zgodnie z literatura ryby myślą, ze to woda z pory deszczowej i biorą się do roboty – wygląda, na to że się sprawdza).
Ważne jest żeby w akwarium był dorosły samiec i co najmniej dwie samice (ja zazwyczaj mam 3). Ciekawe, ze z młodymi rybami zdarzało mi się, ze 1 samica zagoniła 1 samca, a u dorosłych temperament jest dokładnie odwrotny. Jak będzie 1 samica, to długo nie pociągnie. Koniecznie musi być tyle roślin, żeby samice i młode mogły się schować. Dlatego dobre jest wszystko co ma dużo małych liści.
Akwarium nie jest zbyt efektowne – w tak małym zbiorniku nie da się zrobić gąszczu w jednym kącie, po prostu gąszcz jest w całości poza kawałkiem przy natlenianiu. Można by zrobić 30 litrów, dużo korzeni i rośliny powierzchniowe, ale proporczykowce są płochliwe i będą się trzymać w roślinach. Nadal będzie to mało widowiskowe.
Rozwój ikry następuje bez diapauzy.
Postępowanie z ikrą jak opisano dla R2 w Rozmnażanie ryb karpieńcowatych.
Opracowanie:
Wojciech S.
Liczba wyświetleń: 96