Apistogramma sp. „breitbinden” co to kto to odkrył
Długość: samiec 10 cm, samica 7cm.
Parametry wody: Ph 5-6,5, TwO 4°n, TwW 0°n, Temperatura 25-29°C.
Pochodzenie: Ameryka południowa: Brazylia i Venezuela.
Ubarwienie: Samiec: ciało dwukolorowe. góra żółto-szara, dół w odcieniach jasnego różu. W okolicach pyska liczne błyszczące niebieskie paski. Płetwa odbytowa na górze żółta, na dole fioletowo-niebiesko różowa. Pozostałe płetwy żółte. Płetwa grzbietowa bardzo wysoka i „najeżona” promieniami płetwy. Niezwykle efektowne!
Samica: ciało żółte z czarnym paskiem ciągnącym się od oka do dolnej części skrzeli oraz czarną pląmą umiejscowioną w połowie długości ryby.
Pokarm: Larwy komara, rurecznik, larwy solowca, rozwielitka, pokarmy roślinne.
Dymorfizm płciowy: Różnice w ubarwieniu, płetwy grzbietowa i odbytowa u samca są dłuższe i bardziej szpiczasto zakończone.
Zachowanie: Ryba bardzo spokojna, towarzyska i dosyć płochliwa. Terytorialna. Nadaje się do trzymania z innymi rybami o podobnych wymaganiach i cechach zachowania.
Rozmnażanie: Bardzo trudne. Ciężko jest dobrać odpowiadającą sobie parę, gdyż ryby są bardzo wybredne w doborze partnerów. Woda w zbiorniku tarłowym powinna być pozbawiona azotynów NO2 i azotanów NO3. pH powinno wynosić około 5, a twardość ogólna co najwyżej 4°n, a węglanowa równa zero. Temperatura około 7°C. Samica składa ikrę w miejscach ukrytych. Po tarle opiekę nad ikrą sprawuje samica, a samiec zajmuje się obroną terytorium. Larwy wylęgają się po około 6 dniach, a po kolejnych 6 zaczynają pływać. Po około dwóch miesiącach rodzice przestają interesować się lęgiem. Rodzina składa się z jednego samca i kilku samic.
Marcin N.
Liczba wyświetleń: 285