1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...
259
0

Cynolebias spp. – wachlarki

Ryby należące do tego rodzaju są raczej nieproblemowe, są typowymi rybami sezonowymi.

Zamieszkują wschodnią część Ameryki Południowej, mniej więcej od 5° do 38° szerokości południowej wzdłuż wybrzeża Atlantyku.

Biotopem ryb z tego rodzaju są stojące i płynące wody Brazylii, Paragwaju, Urugwaju i Argentyny. W związku z przystosowaniem do warunków naturalnych ryby te są bardzo mało wymagające w stosunku do temperatury i nawet bez problemów znoszą duże jej zmiany.
Wody zamieszkiwane przez wachlarki są mocno nasłonecznione i gęsto zarośnięte roślinami.

Najlepiej trzymać je w akwarium gatunkowym, różne gatunki różnią się, niekiedy znacznie, biologią rozrodu.

Podłoże z przegotowanego torfu. Głębokość torfu powinna odpowiadać długości ryb. Dodatkowo należy zapewnić odpowiednie kryjówki dla samiczek.

Ogólnie rzecz biorąc ryby te dobrze się czują w wodzie o neutralnym pH (7°) i średniej twardości (5° do 15° dGH).

Duże znaczenie ma karmienie odpowiednim pokarmem (raczej żywym lub mrożonym niż suchym).

Do tarła należy brać najlepiej wybarwione ryby, na 1 samca powinno przypadać 2 samiczki.

Samczyk opływa gotową do tarła samiczkę z naprężonymi płetwami, poruszając się drgającym ruchem. Samiczka podąża za nim do wybranego miejsca na złożenie ikry. Następnie obie ryby ustawiają się skośnie, głowami w dół. Kiedy samiczka przylgnie do ciała samczyka ryby nurkują w podłoże i składają jajeczka. Pierwszy wynurza się z reguły samczyk.

Wszystkie ryby z rodzaju Cynolebias odbywają tarło na raty, dlatego zalecaną metodą rozmnażania jest długotrwałe przetrzymywanie ryb w zbiorniku tarliskowym.

Ponieważ ryby te żyją krótko i mają bardzo szybką przemianę materii konieczna jest częsta podmiana wody i podłoża.

Lekko podsuszony torf zawierający jajeczka odstawiamy do leżakowania. Ważna jest regularna kontrola rozwoju zarodków. Kiedy widać wyraźnie oczy zarodków oznacza to ,że są one gotowe do wykluwania. Aby zapewnić niemal jednoczesne wyklucie się rybek należy użyć zimnej wody (15°C). Po kilku godzinach zaczynają się wykluwać młode rybki, których wychów nie stwarza problemów.

Aby skrócić czas rozwoju zarodków w trakcie przesuszenia należy podnieść temperaturę. I tak na przykład u Cynolebias adloffi przy temperaturze 25° do 27°C zarodki dojrzewają do wyklucia po 4 tygodniach, przy temperaturze 21° do 24°C po 7 tygodniach, a w 20° do 21°C po 3 miesiącach. Ważna jest także wilgotność torfu.

Generalnie rzecz biorąc, im dłużej ikra dojrzewa z tym większej części jajeczek wykluwają się rybki. Bardzo krótkie leżakowanie prowadzi do sytuacji, kiedy duża część ikry będzie wymagała ponownego przesuszenia.

 

Opracowanie:

Wojciech S.

 

 

Liczba wyświetleń: 259

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.