Dekoracje w akwarium słodkowodnym
[size=9]
- Różne jest nastawienie akwarystów do własnych zbiorników. Niektórzy potrzebują odrobiny natury w domu. Są również osoby czerpiące największą satysfakcję z możliwości obserwacji ryb w środowisku zbliżonym do naturalnego. Zróżnicowane zapatrywania akwarystów amatorów łączy jednak chęć posiadania jak najładniejszego zbiornika, podnoszącego walory estetyczne pomieszczenia, akwarium – które cieszy oko swym pięknem i pełni funkcję dekoracyjną.
Zastanówmy się co odróżnia akwarium dekoracyjne od hodowlanego, lub biotopowego na pewno będą to sam zbiornik, jego otoczenie, oraz to co znajduje się w środku. Przy akwariach dekoracyjnych nie musimy zwracać na dobór ryb i roślin ze zbliżonego środowiska. Lecz mieszać je tak jak nam to odpowiada, pamiętając jednak o kilku zasadach. Po pierwsze niektórych ryb nie można ze sobą łączyć, ponieważ może się to skończyć tragicznie. Inne natomiast można łączyć ze sobą jedynie pod pewnymi warunkami np:. skalary z neonami można trzymać, lecz jedynie wtedy gdy są z nimi od bardzo małych rozmiarów.Nie traktują ich wtedy jak pokarmu. Gdyż duże skalary nie przyzwyczajone do neonów wpuszczone do nich, będą powoli przetrzebiały stado. Innym ograniczeniem w łączeniu ryb jak i roślin są wymagania dotyczące temperatury oraz parametrów wody. Np. popularne złote rybki wymagają stosunkowo chłodnej wody 10-21°C(wg. Hans Frey) natomiast bojowniki 26-30°C (wg. Hansa Freya).Nie należy łączyć ryb bardzo agresywnych ze spokojnymi takim złym połączeniem może być np:. p. ramireza z p.zebrą. Należy również pamiętać aby do akwarium zarośniętego roślinami nie wpuszczać ryb , które się nimi odżywiają lub nie tolerują np:. Uaru, Severum.
Wokół akwarium
- Na wizerunek wpływa nie tylko to, co się w nim znajduje, ale także jego otoczenie i sposób prezentacji. Akwarium bez oświetlenia nie przyciąga uwagi oglądającego i nawet, gdy już tak się zdarzy nie ukazuje ono pełni swoich walorów. Kolory ryb są przygaszone, zieleń roślin nie prezentuje się w całej okazałości. Warto jest dobrać je, o ile to możliwe pod kolor naszych ryb, gdyż niektóre rodzaje oświetlenia lepiej wybarwiają kolory ciepłe, inne zimne. Poza tym chcąc hodować rośliny musimy również pamiętać o odpowiednim widmie oświetlenia dla nich. Rodzaj oświetlenia może wpłynąć również na charakter zbiornika – czy będzie zamknięty czy otwarty.
- ładnie wyglądające akwarium
- wzrost roślin
- większe rachunki za elektryczność
- konieczność codziennego włączania i wyłączania( chyba że zaopatrzymy się we włącznik elektroniczny)
- możliwość prezentacji roślin
- możliwość stosowania oświetlenie HQI
- nie trzeba przy każdej zmianie w aqua zdejmować pokrywy
- parowanie wody
- nie dla wszystkich ryb
- dekoracyjność
- możliwość ukrycia różnych urządzeń
- konieczność pielęgnacji
- utrudniony dostęp do akwarium
- nie do każdego akwarium
Plusy | Minusy |
|
|
Zbiornik otwarty z zamontowanym oświetleniem HQI pozwala roślinom wyrastać ponad powierzchnię wody, umożliwia im zakwitnięcie oraz pokazanie się w całej okazałości, gdyż wiele gatunków roślin ma zupełnie inne liście ponad powierzchnią wody. Niestety akwaria takie nie nadają się do hodowli niektórych gatunków ryb, zwłaszcza labiryntów oraz tych, które chętnie wyskakują z wody. Należy liczyć się ze znacznym parowaniem w zbiornika oraz dużą wilgotnością pomieszczenia.
Plusy | Minusy |
|
|
Zbiornik zamknięty zapobiega nadmiernemu parowaniu wody utrzymując temperaturę o kilka stopni wyższą niż bez niej. Pamiętajmy o tym, gdy nie mamy termoregulatora , umożliwia instalację oświetlenia, oraz zapobiega wyskakiwaniu ryb. Pokrywę możemy dobrać kolorystycznie do pomieszczenia, w którym sie znajduje akwa.
Decyzja o postawieniu zbiornika wolno-stojącego oraz zabudowanego będzie wynikała raczej z naszej własnej koncepcji oraz warunków lokalowych jakie mamy do dyspozycji. Warto tylko zauważyć jakie są zalety i wady obu tych rozwiązań. Nie dotyczą jednak one raczej dekoracyjności, gdyż w obu wypadkach akwarium może być wspaniałą ozdobą.To samo dotyczy kształtu akwarium- warto jedynie zauważyć, że większość ryb potrzebuje więcej miejsca do pływania w poziomie a nie w pionie. Dlatego tez akwarium powyżej 50 cm wysokości raczej nie jest potrzebne gdyż będziemy mieli obszar martwej wody. Poza tym czym dłuższe akwarium tym lepiej dla większości gatunków ryb. Nie polecam także akwariów o podstawie w kształcie trapezu _/ gdyż utrudniają one obserwację ryb. Nie dotyczy to jednak akwariów panoramicznych, w których prezentują sie wspaniale.
Posiadając akwarium z roślinami możemy je dodatkowo otoczyć zielenią. Stawiając przy nim kwiaty, lub np. wieszając je nad akwarium-wygląda to szczególnie ładnie i może też służyć do zamaskowania kabli urządzeń technicznych ew. pokarmów. Doboru kwiatów każdy musi wykonywać indywidualnie względem miejsca, w którym stoi akwarium (nasłonecznienie).
Plusy | Minusy |
|
|
Podłoże
- Torf – stosowany w akwariach w postaci włókna lub jako kawałki przypominające ciemne kamienie, oraz jako granulat. Może on być zmieszany z podłożem lub leżeć bezpośrednio na nim. Bardzo ładnie komponuje się z ciemnym otoczeniem: korzeniami, lignitami. Granulat ma jeszcze tę właściwość, że ciągle zmienia swe położenie nie brudząc jednak wody i nie mącąc jej. Wzbijając się w górę daje ładny efekt. Zmiana prądu wody może go przemieszczać po akwarium. Stosując torf należy pamiętać, że nadaje się tylko do akwariów, w których potrzebna jest miękka woda o niskim pH. Poza tym, uwalniając do wody m.in. tzw. związki humusowe, zabarwia wodę na herbaciany kolor, który nie wszystkim osobom się podoba. Niektórzy jednak za nic nie odmienili by swego „herbacianego akwarium” na inne.
Plusy Minusy - dekoracyjny
- obniża twardość i pH
- uwalnia związki humusowe potrzebne niektórym rybom
- długi czas działania (leżąc na dnie nawet kilka lat)
- bezpieczny (jego wpływ na parametry wody jest stopniowy)
- stosowany raczej tylko w biotopach symulujących Amerykę i Azję
- barwi wodę na herbaciany kolor (wada tylko dla niektórych)
- Aqualit – jest specjalnym podłożem dla roślin. Jest biały i w dosyć dużych kawałkach, dlatego można go mieszać z podłożem ciemniejszym.
- Żwirek – z reguły używany jest o granulacji od 2mm do 1cm – powyżej to już raczej kamyki niż żwirek. Nie polecane jest stosowanie żwirku barwionego sztucznie. Można znaleźć lub kupić w sklepie wiele rodzajów granulacji i kolorów, poza tym można układać go warstwowo – w celach dekoracyjnych (pamiętając o tym, że ryby kopiące w podłożu oraz sadzenie dużej liczby roślin przemiesza go). Można też pomieszać od razu przez uzyskując różne kompozycje. Przy wyborze żwirku do zbiorników przeznaczonych dla ryb wymagających niskiego pH i miękkiej wody należy sprawdzić czy nie „uzasadawia” on wody, np. polewając jego niewielką ilość w jakimś naczyniu octem. Jeżeli po kilku minutach będzie się pienić, to mamy zły żwirek do wymienionego wyżej celu. Poza tym niektóre ryby muszą mieć żwir o małej granulacji, np. lubiące kopać w podłożu lub się w nim zakopujące. Wybierając żwir należy zwrócić również uwagę na to, czy nie ma ostrych krawędzi gdyż może kaleczyć np.: kiryski, glonojady (choć niektórzy twierdzą, iż tak się nie dzieje). Żwirek, w przeciwieństwie do piasku, zapewnia lepsze natlenienie (przewietrzanie) podłoża, przez co dno się również tak szybko nie starzeje.
Plusy Minusy - natlenienie podłoża
- rozmaita granulacja oraz barwy
- pokarm wpadający pomiędzy żwirek jest trudny do zjedzenia przez ryby i trudny do usunięcia
- natlenienie podłoża
- Piasek – ma bardzo małą granulację, polecany jest do akwariów z wystrojem złożonym z kamieni lub samych korzeni, gdyż rośliny mogą słabo rosnąć w piasku (słabe natlenienie), chyba, że zapewnimy ciągły ruch piachu poprzez np.: ślimaki tzw. świderki, ryby zakopujące się w podłożu, lub okresowe przegrzebanie dna patykiem.
Nie spotkałem się z takim wyborem barw piachu jak przy żwirze, dlatego też możliwości kompozycji z nim związanych są ograniczone.
Plusy Minusy - łatwy do czyszczenia (resztki pokarmu oraz odchody ryb nie wnikają zbytnio w podłoże)
- specyficzny, dla wielu osób bardzo atrakcyjny, wygląd
- trudności w utrzymaniu roślin
- mały wybór kolorów
- Formowanie dna – standardowe formowanie polega na położeniu grubszej warstwy podłoża z tyłu akwarium i mniejszej z przodu akwarium. Możemy jednak w dowolny sposób formować dno, dostosowując je do wymagań przyszłych mieszkańców zbiornika oraz własnych upodobań. Używając większych kamieni możemy tworzyć tarasy, kaskady, górki i wgłębienia. Tu mamy naprawdę duże pole do popisu. Lub – na dole małe kamienie wyżej większe. Lub – kładziemy żwir i w jednym miejscu akwarium robimy piaszczystą łachę. Lub – …
- Szyszki olchy, grys koralowy – nie widziałem jak wygląda akwarium z zastosowaną taką dekoracją dlatego też trudno mi się wypowiadać na ich temat. Na pewno mogą rzeczy te kusić swą oryginalnością, a dodatkowo pełnionymi funkcjami tzn. grys zwiększa twardość i podnosi Ph, natomiast szyszki i liście olchy odwrotnie, dając przy tym wspominany wcześniej herbaciany kolor (nawet jedna szyszka potrafi dość intensywnie zabarwić kilkadziesiąt litrów wody).
- Volcanit – Jest okrągły wielkości 3-5mm koloru ciemnobrązowego. Jest cięższy od aqualitu i nie kaleczy ryb tak jak Natalit, będąc nadal materiałem bardzo porowatym. Nie stwarza problemów przy czyszczeniu dna. Grubość podłoża w przypadku jego stosowania powinna być dość duża, gdyż rośliny mogą z niego wypływać. Najlepsze efekty daje przy jednoczesnym zastosowaniu pod nim warstwy torfu zmieszanego z glinką. Poważną jego wadą jest za to wysoka cena.
Tła
Tło w akwarium stanowi podstawę do dalszego dekorowania i upiększania akwa. Wystrój tylnej ściany możemy wykonać sami lub kupić gotowe tło do umocowania na tylnej szybie akwarium.
Główne dwie grupy to umieszczane na zewnątrz akwarium, oraz wewnątrz. Jak to bywa w przyrodzie obie posiadają swoje plusy i minusy.
Atrakcje w środku
- Muszle – spełniają nie tylko funkcję dekoracyjną, czasami również praktyczną. Podwyższają pH oraz twardość wody, a także dają schronienie rybom, np. muszlowcom, które – jak wskazuje nazwa tej grupy ryb – traktują je jak „dom”. Muszle można dostać w większości sklepów akwarystycznych. W ofercie znajdują się puste muszle oraz ślimaki mrożone, można też kupić żywe ślimaki a następnie je „eksmitować” lub, jak kto woli – wyszukać na łące winniczki.
- Kamienie – ułożone w korytarze, groty oraz rumowiska stanowią wspaniałą dekorację akwarium. Wśród plątaniny korytarzy sprawnie mogą przepływać liczne gatunki ryb. Dla wielu z nich zapewnienie jaskiń z kamieni jest niezbędne do rozmnażania. Przy wkładaniu kamieni do akwarium należy pamiętać, żeby nie stosować tych które zwiększają Ph i twardość (np.: wapienie), chyba, że hodujemy ryby wymagające twardej i zasadowej wody, np. pielęgnice z Jeziora Tanganika czy Malawi. Kamienie można sklejać przy pomocy akwarystycznego silikonu (służącego zazwyczaj do klejenia zbiorników), aby konstrukcje nasze były stabilniejsze i nie zagrażały rybom czy szkłu. Do układania grot i rumowisk najlepiej nadają się kamienie płaskie. Pamiętając o dekoracyjności warto również by było zastosować kamienie jednej tylko lub ewentualnie dwóch barw. Przy większej ilości kolorów nasze budowle zaczynają wyglądać nieco pstrokato.
- Korzenie – można kupić korzenie spreparowane już w sklepie zoologicznym lub znaleźć i przygotować samemu.Pamietajmy że do umieszczenia w akwarium nie nadają się korzenie drzew żywych.Nie można stosować korzeni drzew iglastych ze względu na żywice w nich zawartą. Do akwarium polecanymi są korzeni dębu, olchy, wierzby. Problemem może być jednak identyfikacja korzenia wyciągniętego z torfowiska, lub z rzeki, do jakiego to drzewa on za życia należał.
Gdy już mamy upatrzony korzeń w domu wygotowujemy go(z dodatkiem 0,5kg soli na 10l) lub parzymy (z dodatkiem 1kg soli na 10l) Po opłukaniu możemy go już włożyć do akwarium. Po włożeniu do zbiornika istnieje ryzyko, że pojawią się na nim, różne kłaczki, jeżeli miną one po kilku dniach nie musimy się już przejmować. W innym wypadku należy go bardzo mocno przetrzeć solą i najlepiej jeszcze raz spażyć.
Istnieje również metoda przygotowania korzeni swieżych, ale wg mnie wygląda ona raczej ryzykownie. Mimo to dla osób zainteresowanych podaje ją: Wygotować należy NA PRZEMIAN korzeń w roztworze kwasu solnego i wodorotlenku sodu tak długo,aż po gotowaniu w wodorotlenku roztwór będzie miał tylko lekko brunatny kolor. Następnie wygotowujemy w wodzie , aby stracił odczyn zasadowy.
Bardzo dobrze prezentują się ułożone na dnie jak również pływające po powierzchni. Aby umieścić korzeń na dnie należy go uprzednio wygotować w osolonej wodzie i moczyć od kilku dni nawet do kilkunastu tygodni. Można także korzeń przymocować do podłoża za pomocą kamienia lub przez przykręcenie go do deseczki (którą następnie należy zakryć żwirkiem). Aby korzeń pływał należy go co jakiś czas wyciągać z akwarium i przesuszyć. Duży okrągły korzeń może posłużyć również za kryjówkę czy miejsce tarła zbrojnika [Ancistrus sp.]. W tym celu należy usunąć wiertarką jego środek i domek gotowy. Dla glonojada korzeń nie tylko spełnia funkcję mieszkaniową, ale przede wszystkim dostarcza mu celulozy niezbędnej do jego właściwego rozwoju. Korzeń wpływa także na parametry wody obniżając pH i twardość.
- Lignity – są to niezwęglone całkowicie kawałki drewna, występujące w złożach węgla brunatnego. Ma ciemny kolor i pasuje do akwariów o ciemnej tonacji, przygotowanych dla ryb dobrze prezentujących się w takich akwariach (neonki, bystrzyki i inne). Należy pamiętać o tym, że lignit zabarwia lekko wodę i zmiękcza ją oraz zakwasza. Można go użyć także po pokruszeniu jako podłoże, co także jest dekoracyjne.
- Kokosy – bardzo ładnie prezentują się w akwarium i wyglądają dość naturalnie.
Kojarzą się także natychmiast ze strefą tropikalną. Znajdują zastosowanie w większości zbiorników. Poza swoimi dekoracyjnymi funkcjami stanowią również kryjówkę dla wielu gatunków ryb. A dla ryb które składają swą ikrę w jaskiniach jest często niezastąpionym miejscem tarła. Ich dodatkową zaletą jest różnorodna wielkość dzięki której możemy nawet do dużych zbiorników jak i do tych małych dobrać odpowiednią wielkość kokosa. Ich przygotowanie polega na odpiłowaniu lub odłupaniu części skorupy, wypiciu zawartości płynnej, wydłubaniu i spożyciu masy białej. Robimy to dosyć dokładnie, aby po umieszczeniu w zbiorniku nie spowodować zmętnienia wody. Niestety to najtrudniejsza część przygotowań. Możemy podważać miąższ łyżką, nożem, wpychając narzędzie pomiędzy miąższ a skorupę. Następnie, nie obrywając włosów, płuczemy i parzymy go lub wygotowujemy. Kolejny krok to włożenie skorupy do akwarium. Ustawiamy go wg własnej pomysłowości. Czyli otworem w dół, bok czy tez do góry. I już możemy się cieszyć pięknym widokiem i dodatkową kryjówką dla ryb. - Rurki plastikowe – rurkę o długości 20cm i średnicy 5 cm myjemy, osuszamy, smarujemy klejem silikonowym do akwariów i przykładamy wcześniej wyjętą, umytą i osuszoną część podłoża z akwarium, którym oklejamy teraz rurkę. Czekamy 2 doby i opłukujemy pod wodą, a następnie wkładamy do akwarium. Jest to doskonała rurka dla zbrojników, pielęgniczek kakadu i wielu innych ryb. A poza tym nie szpeci plastikiem i jest ładnym urozmaiceniem, zwłaszcza, gdy jeden jej koniec jest zakopany w żwirze, a drugi leży na nim.
- Rośliny – są dla wielu podstawową ozdobą akwarium. Należy je dobierać do parametrów wody – głównie temperatury, oraz pH. Drugim kryterium wyboru powinny być ryby, które zamieszkują akwarium.
W zależności od pochodzenia ryb, wybieramy rośliny z tego rejonu. Duże znaczenie ma fakt, czy ryby kopią w podłożu.Jeśli tak, rośliny powinno się umieszczać na kamieniach, lignitach czy korzeniu lub dobrze umocowane w donicach czy pomiędzy dużymi kamieniami.
Bardzo ładny efekt daje przywiązanie wgłębki żyłką do korzeni i kamieni, a połączenie z mchem jawajskim porastającym dno sprawia niesamowite wrażenie. Jeżeli mamy odkryty zbiornik możemy posadzić kilka wysokich roślin wyrastających ponad akwarium.
Oczywiście możemy też dla ulubionych roślin specjalnie przygotować wodę oraz dobrać odpowiednią, niegroźną dla zieleni obsadę ryb.
- Glony – kojarzą nam się głównie z plagą w akwarium, a nie dekoracją, okazuje się jednak, że niektóre gatunki glonów mogą prezentować się w akwarium naprawdę dobrze. Falujący dywan z glonów oprócz funkcji dekoracyjnej pełni także funkcje pokarmową m.in dla pyszczaków z grupy „mbuna”.
Chowamy urządzenia
W naszym akwarium zawsze jesteśmy zmuszeni do włożenia grzałki, termometru, filtra. Aby nie psuło to wyglądu naszego zbiornika możemy spróbować ukryć wszelkie kable, rurki i urządzenia. Pomóc mogą nam w tym rośliny, lignity, kamienie, korzenie, to czego użyjemy zależy tylko od naszej wyobraźni.
Warto pamiętać, aby grzałek nie zakrywać bezpośrednio i mocno, na przykład lignitem, gdyż skuteczność ich grzania będzie o wiele mniejsza niż grzałki zasłoniętej np. korzeniem, kiedy to grzałka ustawiona poziomo schowana jest za jego odnogami, ale woda ma koło niej dobry przepływ.
Rurki i kable starajmy się umieścić z tyłu akwarium, jeżeli mamy pokrywę to jest tam często miejsce na dojście właśnie tych kabli. Możemy je również, jak już wcześniej wspominałem, zasłonić roślinami stojącymi obok lub nad akwarium, a których liście opuszczają się w dół. Z termometrem postępujemy w ten sam sposób jak z grzałką, jednak umieszczamy go w miejscu, gdzie przy niezbyt dużym nakładzie wysiłku będziemy mogli na niego spojrzeć.
Najtrudniej jest ukryć filtr wewnętrzny, nie wstawiając jakiegoś wielkiego korzenia lub zabudowując go kamieniami z przodu i właściwie nie wiem, w jaki inny sposób to zrobić. Jeżeli ktoś ma jakieś sugestie na ten temat to może napisać na adres: those@poczta.wp.pl
A więc dzięki kilku podpowiedziom poznałem kolejne sposoby ukrycia filtra wewnętrznego. Możemy wokół filtra posadzić rośliny łodygowe np: moczarkę, ludwigię, nadwódki. Sposób taki jednak sprawdza się tylko w przypadku zainstalowania deszczowni z dwóch powodów:
[list=1]
Można również filtr zasłonić roślinami sztucznymi, które są mniej podatne na wyrywanie i uszkodzenia spowodowane nurtem wody.
Sztuczne elementy
-
Sztuczne rośliny na początku mogą być nawet ładne, ale bardzo szybko pokrywają się glonami i wtedy wyglądają … paskudnie. Poza tym nie spełniają funkcji, które są udziałem żywych roślin, czyli natlenianie w ciągu dnia, likwidacja związków azotu oraz … nie rosną. Chcę zauważyć, że niektóre sztuczne rośliny są trudne do odróżnienia na pierwszy rzut oka od tych prawdziwych, inne jednak wyglądają zdecydowanie sztucznie.
- jak zaplanujemy akwarium tak ono wygląda – nie zmieniając się
- nie gniją
- szybko pokrywają się glonem
- nie spełniają funkcji żywych roślin
- mogą wyglądać nienaturalnie
- nie trzeba jej karmić
- może żyć – w przeciwieństwie do innych ryb – w ekstremalnie małych zbiornikach
- w czasie stresu nie traci kolorów
- nie przeżywa stresu nawet gdy jest bez wody
- nie jest, choć może być, rybą stadną
- nie stwierdzono przypadków przekopywania dna i wyrywania roślin
- nie rozmnaża się w akwariach
- nie podpływa do jedzenia
- nie jest zbyt ruchliwa
- może pokryć się glonem
- niektórym się to jednak podoba
- sztuczny wygląd
- minimalna funkcja natleniania
Plusy | Minusy |
|
|
Statki, skrzynki ze skarbami etc. – są one sprzedawane jako dekoracje, ale warto mocno się zastanowić przed włożeniem ich do akwarium, wyglądają one sztucznie i są taką samą częścią natury jak kalosze i opony w naszych jeziorach i rzekach. Niektórym osobom jednak się podobają i są chętnie przez nie umieszczane w akwariach. O gustach się nie dyskutuje.
Plastikowe rybki – jest to dobre rozwiązanie dla tych którzy chcą mieć małe np. 2-litrowe akwarium w formie kuli. Kula taka jest odpowiedniej wielkości dla takiej właśnie ryby, w celu nawiązania lepszego kontaktu z naturą można nadać rybce imię, ja osobiście polecam imiona z seriali brazylijskich. Rybka taka jest również wdzięcznym obiektem obserwacji, o ile będzie odpowiednio często poruszana.
Plusy | Minusy |
|
|
„Nurki” i temu podobne elementy napowietrzające. Chodzący po dnie nurek, małża która raz na jakiś czas się otwiera, krokodyl i inne temu podobne elementy, najczęściej natleniające, wyglądają bardzo sztucznie, a ich użyteczność w postaci wspomnianego natleniania jest bardzo niewielka.
Plusy | Minusy |
|
|
Dekoracyjne akwaria biotopowe
Stworzenie akwarium biotopowego i jednocześnie dekoracyjnego jest o wiele trudniejsze ponieważ trzeba przy jego wykonywaniu zwracać uwagę na wszystkie elementy wkładane do akwa z tego powodu, żeby przypominały ono naturalne środowisko ryb
- Biotop Azji
Pierwsze omawiane przeze mnie akwarium nazwałem biotopem tygrysim jest odzwierciedleniem rzeki lub strumienia Sumatry, Borneo. Wrażenie strumienia może nam zapewnić silny strumień wody, dlatego też potrzebny w tym wypadku by był filtr z silnym strumieniem wody. Na dno możemy ułożyć otoczki, oraz dosyć gruby żwir na wierzchu oraz drobniejszy na dnie. Rośliny w tym akwarium to głównie kryptokoryny i nadwódki. Natomiast ryby to:
- piskorki
- brzanki sumatrzańskie
- bocje wspaniałe
- Biotop Afryki
Główne biotopy afrykańskie cieszące się w tej chwili olbrzymim powodzeniem to biotopy jezior Malawii i Tanganiki.
Głównie ze względu na bocje akwarium takie powinno mieć powyżej 100l.
- Biotop Ameryki
Klasycznym przykładem biotopu Południowo amerykańskiego jest akwarium ze:
- Skalarami
- Pielęgnicami skośnopręgimi
- Kiryskami
- Zbrojnikami
- Biotop Australii
Australia to głównie tęczanki.
- Akwaria biotopowe polskie
Ktoś mógłby stwierdzić, że kalosza i butelki po piwie do akwarium wkładać nie chce. Niestety w ten sposób kojarzą się nasze jeziora i rzeki. Oprócz tych przedmiotów wrzucanych do jezior przez nas; turystów, wczasowiczów, wędkarzy, znaleźć można także ogromną ilość gatunków ryb, roślin, płazów i gadów. Interesującą nas grupą stworzeń są oczywiście ryby. Niestety ich obserwacja w naturalnym środowisku jest bardzo trudna, a często przy niewielkiej widoczności w naszych wodach zupełnie niemożliwa. Dlatego też pewnym sposobem ominięcia tych trudności jest założenie akwarium w domu właśnie z naszymi rodzimymi rybami.
Pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki ryb są objęte całkowitą ochroną i zabroniony jest ich połów. Jest to spowodowane zmniejszeniem się populacji niektórych gatunków. Tak więc nie przyczyniajmy się do zubożenia polskiej przyrody i umieszczajmy w akwariach ryby, które nie są zagrożone wyginięciem, oraz nie są w żaden sposób chronione (niektórych ryb dotyczą okresy i wymiary ochronne)w żaden sposób chronione. Mierzmy siły na możliwości i nie umieszczajmy ryb, których nie jesteśmy w stanie zapewnić dobrych warunków, lub, które z innych względów nie nadają się do akwarium
Pierwszym akwarium z naszą krajową fauną i florą jest :
Akwarium z ciernikiem
Jest to niewielka rybka występująca w większości zbiorników wodnych. Akwarium obsadzamy jednym samcem, ponieważ są one wobec siebie agresywne. Oraz kilkoma samicami. Samiec tego gatunku w okresie tarła prezentuje się szczególnie ładnie jego łuski nabierają koloru czerwonego. Na dnie zbiornika umieszczamy drobny żwir, w którym sadzimy rośliny, pamiętając o tym, że potrzebne są rośliny o delikatnych liściach, gałązkach. Mogą to być np:
- Rogatek
- Wywłócznik
- Moczarka
- Mech wodny
Rośliny te posłużą samcowi do budowy gniazda w którym samiec wyciera samice. Po tarle staje się on względem samic agresywny i lepiej usunąć je ze zbiornika, aby nie przeszkadzały przy opiece nad ikrą i narybkiem. Warto zauważyć, że jest to jedna z nielicznych polskich ryb, która opiekuje sie potomstwem.
Liczba wyświetleń: 54