Występowanie: Gujana, rzeka Essequibo
Wygląd: Rozmiary: ok. 4 cm
Parametry wody: pH 5.7-7.5 (preferuje lekko kwaśną); TwO 4-15 dGH; 23-28°C (wytrzymuje okresowe spadki temp. do 19°C i wzrosty do 30°C)
Akwarium: min.40L (oczywiście im większy, tym lepszy) częściowo obficie zarośnięty z pozostawioną wolną przestrzenią do pływania, światło rozproszone przez pływające rośliny
Żywienie: przyjmuje wszystkie rodzaje pokarmu- żywy, mrożony, liofilizowany, płatki, granulki,itp.
Zachowanie: stadna, towarzyska rybka, najlepiej hodować w większych grupach. Zajmowana toń wody: przydenna i środkowa.
Dymorfizm płciowy: samce są szczuplejsze i nieco mniejsze od samic.
Rozmnażanie: tarlaki obficie karmimy (najlepiej żywym pokarmem z pewnego źródła, ale suchy dobrej jakości też może być), następnie przenosimy do akwarium tarliskowego (woda lekko kwaśna i miękka o temperaturze 27-28°C) z rusztem ikrowym na dnie lub kępką mchu jawajskiego;zbiornik zaciemniamy (ikra jest wrażliwa na światło). Po tarle rodziców odławiamy, narybek wykluwa się po ok. 24 godz. od złożenia ikry. Gdy młode rybki zaczną pływać (po ok. 4 dniach; mają wtedy ok. 0,5 cm) karmi się je drobnym żywym pokarmem.
Trudność hodowli: 3/10 ryba odporna i wytrzymała (u mnie przeżyła nawet inwazję gupików, co niestety nie udało się kiryskom albinosom)
Inne: Moje zwinniki podczas karmienia podpływają nawet do powierzchni wody i jedzą z ręki, a gdy kirysek dostaje liofilizowane rureczniki to jarzeńce niczym sępy ustawiają się dookoła i czekają aż kirysek wypuści przez skrzela jakiś smaczny kąsek. Ogólnie bardzo sympatyczne rybki, polecam.
Opracowanie: Felcia
Liczba wyświetleń: 217