Pyszczak lombardzki (Maylandia lombardoi Meyer i Foerster, 1984)
Synonimy:
Pseudotropheus lombardoi (Regan, 1921)
Występowanie: gatunek endemiczny należący do grupy „Mbuna”, spotykany w litoralu skalnym i żwirowatym jeziora Malawi, w okolicach wyspy Mbenji.
Dorasta do 12cm długości. Dorosłe samce są koloru żółtego natomiast samice niebieskie, w zależności od nastroju ryby, na jej ciele może pojawiać się siedem ciemnych pręg (u samiczek zwykle mniej – 4-5).
Starzejące się samice przyjmują ubarwienie samców, jednak wyraźnie mniej intensywne – szarożółte. Narybek jest koloru jasnoniebieskiego.
Karmić należy planktonem, larwami muchówek oraz pokarmami roślinnymi.
Dobrze współżyje w akwarium z innymi gatunkami z rodzajów Maylandia, Pseudotropheus, czy Melanochromis. Potrzebują dość dużego akwarium (od 150 litrów). Nie są wyjątkowo agresywne, choć samce wyznaczają wyraźne rewiry, z których przeganiają inne ryby.
Tutaj możesz zobaczyć więcej zdjęć.
Robert A.
Skorzystałem z:
Beata i Krzysztof Wiecheccy, Endemiczne pielęgnice wielkich jezior Afryki, Zarząd Główny PZA, Chorzów 1986
Krzysztof Wiechecki, Pielęgnice jeziora Malawi (Niasa), Zarząd Główny PZA UMK w Toruniu, Chorzów – Toruń 1989
W 1997 roku powstał nowy rodzaj – Metriaclima (Stauffer i inni), do którego przeniesiono kilka gatunków z rodzaju Pseudotropheus i Maylandia, między innymi gatunek Maylandia lombardoi. Nie jestem pewien, czy klasyfikacja ta została oficjalnie przyjęta, dlatego nie uwzględniłem jej w Serwisie jako obowiązującej.
Liczba wyświetleń: 227