1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...
219
0

Melanochromis auratus – pyszczak złocisty

Pyszczak złocisty (Melanochromis auratus Trewavas, 1935)

Synonimy
Pseudotropheus auratus (Boulenger, 1897)

Grupa: „Mbuna”.

Występowanie: gatunek endemiczny z litoralu skalnego w południowej części jeziora Malawi.

W akwarium dorasta do 12cm. Młode ryby, podobnie jak samice, są barwy złocistożółtej z dwoma czarnymi pasami – wzdłuż grzbietu i środka ciała. Dorosłe, dominujące samce wybarwiają się na „negatyw” samicy, z tym, że pasy są raczej błyszcząco jasno fioletowe, niż żółte. Jeżeli wybarwiony samiec zostanie „pokonany” przez silniejszego, wraca do lekko brudnego ubarwienia charakterystycznego dla samic. Słyszałem o zachowaniach odwrotnych, kiedy przy braku samca lub gdy samica jest stara i silna, potrafi przybrać barwy samcze, lecz oczywiście brak jest atrap jajowych.

M. auratus jest dość agresywną rybą, więc należy je trzymać w dość dużym, co najmniej 100 litrowym akwarium. Dobrze jest umieścić w nim groty lub półki skalne, można też posadzić jakieś wytrzymałe rośliny, nie zauważyłem, aby specjalnie je niszczyły.

Do tarła samiec nie przygotowuje specjalnie miejsca. Wyznacza jedynie rewir, z którego przegania inne ryby, choć za konkurencyjnym samcem potrafi zapuścić się dużo dalej. Samica – wybranka, także czuje się wtedy silna i przegania z rewiru samca inne samice, nawet większe od siebie. Agresję u samic widziałem także w czasie noszenia przez jedną z nich ikry, kiedy to mniejsze próbowały przeganiać samicę inkubującą ikrę. Samo tarło trwa ponad godzinę i odbywa się nad płaskim kamieniem lub przy pionowej skale i zdarza się nawet wtedy, kiedy samiec nie jest w stanie wywalczyć rewiru godowego. Para jest przeganiana, rozdzielana i atakowana a mimo to w międzyczasie odbywa tarło uwieńczone sukcesem.

Ikra jest inkubowana ok. 3-4 tygodni a po kilkunastu dniach samica wypuszcza młode wielkości 5-10mm, które właściwie od razu można dokarmiać. Zaobserwowałem pobieranie przez noszącą młode samicę drobnego pokarmu – nie wiem, czy dla siebie czy dla nich?

Tutaj możesz zobaczyć więcej zdjęć.

Robert A.

Liczba wyświetleń: 219

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.