Pyszczak Johanna (Melanochromis johannii Eccles, 1973)
Jest to jeden z licznych przedstawicieli grupy „Mbuna” z jeziora Malawi, a zwłaszcza wschodniej jego części i wyspy Likoma. Osiąga on 10-12cm długości.
Hodowla jest łatwa, choć wymaga systematyczności – dobrego karmienia pokarmami balastowymi i larwami owadów oraz podmiany ok. 1/4-1/5 wody w akwarium co 2 tygodnie. Samice i narybek są żółte, samce czarne z dwoma jasnymi błyszczącymi, podłużnymi pasami i 4-6 atrapami jajowymi. Oprócz opisanej powyżej formy „daviesi” występuje także forma barwna z charakterystyczną kratą u samców. Obu form nie należy krzyżować. Samice składają ok. 30 ziaren ikry, którą inkubują ok. trzech tygodni. Czasami połykają one ikrę, a sporadycznie larwy.
W akwarium dorasta do 12cm. Młode ryby, podobnie jak samice, są barwy złocistożółtej z dwoma czarnymi pasami – wzdłuż grzbietu i środka ciała. Dorosłe, dominujące samce wybarwiają się na „negatyw” samicy, z tym, że pasy są raczej błyszcząco jasno fioletowe, niż żółte. Jeżeli wybarwiony samiec zostanie „pokonany” przez silniejszego, wraca do lekko brudnego ubarwienia charakterystycznego dla samic. Słyszałem o zachowaniach odwrotnych, kiedy przy braku samca lub gdy samica jest stara i silna, potrafi przybrać barwy samcze, lecz oczywiście brak jest atrap jajowych.
Tutaj możesz zobaczyć więcej zdjęć oraz cykl zdjęć z tarła.
Robert A.
Liczba wyświetleń: 149