Gupiki odżywiają się larwami owadów i glonami. Są to ryby jajożyworodne.
Szczególną cechą gupików jest ogromne zróżnicowanie samców pod względem kształtu płetw i ubarwienia ciała. Już od kilkudziesięciu lat intrygują one hodowców, a rezultat ich wysiłków odzwierciedlany jest podczas międzynarodowych konkursów. Gupiki można hodować w akwarium 50L wyposażonym w filtr, oświetlenie oraz ogrzewanie. Dobór roślin zależny jest od posiadanych warunków. Ryby te hodowane są zarówno w wodzie miękkiej jak i twardej, o pH 7. Nagła zmiana warunków wywołuje stres.
Odpowiednim pokarmem są: zarówno sztuczne pokarmy jak i naturalne, szczególnie plankton. Ze względu na zanieczyszczenie stawów, coraz częściej hodowcy karmią ryby larwami solowca. Najczęściej utrzymuje się temperaturę 24-26°C. W celu racjonalnej hodowli potrzebna jest większa ilość akwariów. Nie można dopuścić do „przerybienia” zbiorników, na jedną rybę potrzeba od 1-3 litrów wody.
„Ciąża” trwa około 4 tygodni. Samice rodzą od kilkunastu do stu i więcej młodych. Gupiki osiągają wiek od 1 roku do 2 lat. Wymagają wody czystej, zmienianej częściowo.
Występowanie
Gupiki pochodzą z Trynidadu, Barbadosu i północnej Wenezueli, występują również na innym obszarze, gdzie zostały zaaklimatyzowane.
Biotop
Gupiki żyją w niewielkich akwenach, w wodzie miękkiej i lekko kwaśnej. Temperatura wody jest zmienna, ponad 20°C, podczas dnia może przekroczyć 30°C.
Wygląd
Samice są szaro – srebrzyste i osiągają wielkość 30-42 mm. Samce posiadają na ciele różnej wielkości plamy i wzory: różowe, zielone, niebieskie, czarne i osiągają wielkość 14-25 mm.
Żywienie
Osobiście stosuję Tetra Guppy, Tetra Rubin, mrożoną ochotkę, siekane dżdżownice, suszone serce wołowe, dafnię.
Po mrożonej ochotce niektóre ryby mogą zdechnąć, jest to pokarm bardzo ryzykowny. Nie wiadomo dokładnie co powoduje śmierć ryb po spożyciu ochotki, być może niektórzy „pseudobiznesmeni” pakują w ochotkę dodatkową chemię, ale nie wyklucza się też, iż ryba do tego stopnia kocha ochotkę, że przejada się nią aż do śmierci, po czym ginie w wyniku wzdęcia. Mimo wszystko część osób stosuje ochotkę, ponieważ jest to pokarm bardzo wartościwy dla ryb. Młody narybek odżywiany ochotką o wiele szybciej rośnie.
Jeśli idzie o siekane dżdżownice to należy pamiętać o dwóch rzeczach. Przede wszystkim ryba nie zje tego robaka jeśli go odpowiednio nie posiekasz. Należy go przerobić na podłużne plastry, jeśli wrzucisz duże kawałki to ryba co najwyżej lekko szarpnie. Poza tym dżdżownica może być nosicielem kilku groźnych dla ryb chorób.
Artemia (solowiec) jest dobrym i powszechnie uznawanym pokarmem, ale jej hodowla to sporo pracy. Niemniej warto zainteresować się tym pokarmem.
W sklepach pojawiły się kompletne zestawy mrożonych pokarmów, są tam tez nieraz glony. Chociaż gupik zjada glony to jednak tych mrożonych raczej nie zje i będą tylko zanieczyszczać wodę. Nie należy też oczekiwać, iż gupik niczym kosiarka oczyści akwarium z glonów, jak to mylnie stwierdzają niektóre książki.
Pokarm Tetra Rubin ma ciekawe właściwości, rzeczywiście tak jak twierdzi reklama już po dwóch tygodniach gupik prezentuje się wszystkimi kolorami.
Dafnia jest zdrowym pokarmem, ale gupik ją dość niechętnie zjada, zarówno w formie szuszonej jak i mrożonej. Generalnie należałoby przegłodzić rybę i wtedy musiałaby ową dafnię zjeść, ale jest to nieco okrutna metoda.
Temperatura
Poecilia reticulata najlepiej czuje się w temperaturze 24-26°C. Nie należy skakać temperaturami. Trzymanie gupika w 18°C grozi pleśniawką, jest to choroba łatwa do wyleczenia, ale często powodująca niepotrzebną śmierć tych pięknych rybek. Podczas ciąży samicy, w kotniku można podnieść temperaturę do granic 26-28°C, powinno to przyśpieszyć poród.
Woda
Odczyn wody powinien być w granicach 7., ale 5,5-8 pH nie spowoduje żadnej tragedii.
Towarzystwo
Można powiedzieć, że gupik czuje się dobrze w towarzystwie każdej spokojnej ryby. Jeśli wspólmieszkańcy mają „nie przeszkadzać a pomagać” to warto umieścić kiryski, glonojady (te naprawdę glonożerne tzw. kosiarki). Kirysek będzie dojadał resztki jedzenia po gupikach, które mogłyby zgnić. Natomiast rola glonojada zapewni dobre wrażenie estetyczne zbiornika.
Uwagi
Należy możliwie szybo oddzielić samice od samców. Sperma, która dostanie sie do samicy będzie aktywna nawet 8 miesięcy!. Warto też pamiętać, iż samica odżywiana różnorodnym pokarmem jest w stanie urodzić kilkadziesiąt młodych (bywały przypadki 200 sztuk !).
Opracowanie:
Ryszard P., Przemysław O.
Liczba wyświetleń: 69
Brak rozmnażanie, Tetra Rubin usunąć informacje.