1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...
46
0

Ryby glonożerne – przegląd gatunków

Przegląd gatunków ryb glonożernych nie został opracowany wg zasad systematyki, która w tym wypadku – zdaniem autora – odgrywa drugorzędną rolę. W trakcie prezentacji przyjęto układ alfabetyczny, z zastosowaniem obowiązujących na dzień dzisiejszy nazw łacińskich. Celowo pominięte także zostało nazewnictwo polskie, które w zależności od regionu w jakim występuje, nie zawsze jednoznacznie określa dany gatunek. Celem głównym, jest zaprezentowanie poszczególnych wybranych gatunków oraz przekazanie krótkiej informacji na temat ich potrzeb życiowych. Celowo także do prezentacji wybrano zarówno gatunki o małych i średnich rozmiarach jak i duże. Te ostatnie mogą być bardzo przydatne w odpowiednio dużych akwariach, których pojemność wynosi 800 – 1500 litrów.

 

Ancistrus cirrhosus

– gatunek ryb zbrojnikowatych, należący do rodzaju Ancistrus. Występuje w Paragwaju, Gujanie oraz w wodach Amazonki. Dorasta do 14cm długości. Ciało ryb jest wydłużone i silnie brzusznie spłaszczone, o oliwkowo brązowawym lub czarno brunatnym zabarwieniu. Na korpusie posiada nieregularnie rozmieszczone jasne punkty. Płetwy ozdobione ciemnymi plamkami. Ponadto na u nasady płetwy grzbietowej występuje duża czarna plama. Otwór gębowy z mięsistą przyssawką umieszczony w spodniej części ciała. Dorosłe samce na górnej części pyska i po jego bokach posiadają szereg wyrostków. Płetwy brzuszne zakończone w szpic. Ryby są spokojne i towarzyskie. Nadają się do akwarium ogólnego. Wymagają lekko kwaśnej lub o obojętnym odczynie wody, średnio twardej, której temperatura wynosi 25°C. Młode osobniki spożywają dużo pokarmu roślinnego, zeskrobując go pracowicie z liści roślin i podłoża. W miarę jak ryby dorastają zaczynają spożywać coraz więcej pokarmów pochodzenia zwierzęcego. W sprzyjających warunkach przystępują do rozrodu. Ikra składana jest przez samice w górnej partii grot lub specjalnie do tego umieszczonych w akwarium rurek, ewentualnie ceramicznych doniczek. Ikrą o raz narybkiem opiekuje się samiec. Niektórzy ichtiologowie uważają ten gatunek za odmianę Ancistrus dolichepterus. Gatunek pierwszy raz opisali Cuvier i Valenciennes w 1840 roku.

 

Ancistrus dolichopterus

– gatunek zbrojnikowatych, należący do rodzaju Ancistrus. Jego ojczyzną są wody na terenie Gujany. Występuje też w Amazonce. Dorasta do 13cm długości. Ciało ryb jest wydłużone i silnie brzusznie spłaszczone, o jasno brunatnym lub zielonkawo brunatnym zabarwieniu. Na korpusie oraz płetwie grzbietowej i ogonowej widoczne są białe punkty. Obie te płetwy są na końcach białawo obrzeżone. Otwór gębowy zakończony mięsistą przyssawką umieszczony w dolnej partii ciała. U dorosłych samców na pysku wyrostki. Płetwy brzuszne zakończone w szpic. Wymagania życiowe i sposób odżywiania identyczny jak w przypadku innych gatunków tego rodzaju. W sprzyjających warunkach ryby przystępują do rozrodu. Narybek dobrze karmiony pokarmami roślinnymi, w tym glonami, rośnie stosunkowo szybko. Nie jest wskazane karmienie młodych ryb pokarmami pochodzenia zwierzęcego. Co prawda rosną bardzo szybko, lecz po pewnym czasie duży ich odsetek ginie. Gatunek pierwszy raz opisał Kner w 1854 roku. Niektórzy ichtiologowie stoją na stanowisku, iż gatunek ten stanowi jedynie barwną odmianę Ancistrus temminckii. Ryby te występują także w niektórych publikacjach pod nazwą synonimową Chaetostomus dolichopterus.

 

Ancistrus hoplogenys

– gatunek zbrojnikowatych należący do rodzaju Ancistrus. Występuje w rozlewiskach Amazonki. Dorasta do 8cm długości. Ciało ryb ma prawie czarne zabarwienie. Na grzbiecie widoczne jest kilka białawych przebarwień. Na płetwach piersiowych i brzusznych widoczna biaława lub żółtawa pigmentacja. Płetwa grzbietowa i ogonowa biało obrzeżona. U samców widoczne na górnej szczęce wyrostki. Ryby nie mają szczególnych wymagań co parametrów wody. Nadają się do akwarium ogólnego, gdzie w młodszym wieku zeskrobują wyrastające glony. Starsze osobniki spożywają więcej pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Gatunek pierwszy raz opisał Günther w 1864 roku. Ryby występują niekiedy pod nazwą synonimową Ancistrus leucostictus, Chaetostomus alga, Ch. malocops, Ch. leucostictus, Ch. tectirostris,

 

Ancistrus multispinnis

– gatunek ryb zbrojnikowatych, należący do rodzaju Ancistrus. Występuje w wodach Novo Rivers i Santa Catarina. Dorasta do 12cm długości. Ciało ryb jest wydłużone i silnie brzusznie spłaszczone, o żółtawo brunatnym lub brunatnym zabarwieniu. Na tym tle widoczne są czarne, niezbyt regularnie rozmieszczone kropki i jasne plamki. Czarne kropki wdoczne są także na płetwie grzbietowej, ogonowej i brzusznych. Płetwy brzuszne zakończone półokrągło. Końcowa część płetwy ogonowej białawo obrzeżona. Otwór gębowy zakończony przyssawką, skierowany ku dołowi, którym zeskrobują glony z liści roślin oraz z podłoża. U dorosłych samców wokół niego wyrastają duże wyrostki, przypominające rosochate rogi. Ryby najlepiej czują się w wodzie o obojętnym odczynie, średnio twardej, której temperatura wynosi 24°C. Są spokojne i towarzyskie. Samce niekiedy staczają niezbyt groźne walki. Gatunek pierwszy raz opisał w 1912 roku Regan.

 

Ancistrus temminckii

– gatunek ryb zbrojnikowatych należący do rodzaju Ancistrus. Pochodzi z wód na terenie Gujany, Surinamu, Peru i północnej Brazylii. Dorasta do 12cm długości. Ciało ryb jest brzusznie spłaszczone i ma żółtawo brązowe zabarwienie podstawowe. Na tym tle widoczne są na ciele i płetwach czarne przebarwienia oraz pomarańczowe plamki. Otwór gębowy skierowany ku dołowi zakończony jest przyssawką. Ryby mają spokojne usposobienie i mogą być hodowane w akwarium ogólnym. Spełniają tam pożyteczną rolę, niszcząc wyrastające glony. Wymagają wody o temperaturze 21-24°C, której pH wynosi 6-7 a twardość 5-12°n. W trakcie hodowli rozmnażają się. Opiekę nad złożoną w kryjówce ikrą sprawuje samiec. Gatunek pierwszy raz opisali Cuvier i Valenciennes w 1840 roku. Ryby występują niekiedy pod synonimową nazwą Loricaria plecostomoides.

 

Chaetostoma spec.

– gatunek ryb zbrojnikowatych należący do rodzaju Haetostoma. Zamieszkuje wody Amazonki. Dorasta do 25cm długości. Ciało ryb jest silnie brzusznie spłaszczone i ma jednolite brunatne zabarwienie. Na głowie widoczne są czarne punkciki. Otwór gębowy skierowany ku dołowi, zakończony jest przyssawką. Ryby wykazują niekiedy agresywność wobec współmieszkańców akwarium. Najczęściej przebywają w partiach dennych. Spożywają wszelkie rodzaje pokarmów, z przewagą pokarmów roślinnych, w tym glonów, które zeskrobują z liści roślin i podłoża. Wymagają wody o temperaturze 20-28°C, której pH wynosi 6,2-8,2 a twardość może dochodzić do 28°n. Ryby hodowane są niekiedy w dużych akwariach. Gatunek pierwszy raz opisał Günther w 1864 roku, nie nadając mu pełnej nazwy gatunkowej.

 

Chaetostoma thomasi

– gatunek ryb zbrojnikowatych należący do rodzaju Haetostoma. Jego ojczyzną są wody na terenie Kolumbii. Dorasta do 10cm długości. Ciało ryb jest silnie brzusznie spłaszczone i ma zielonkawe zabarwienie podstawowe. Na tym tle widoczne są szaro czarne przebarwienia i punkty. Płetwy o zielonkawym odcieniu. Otwór gębowy skierowany ku dołowi i zakończony przyssawką. Ryby prowadzą denny tryb życia. Spożywają pokarmy roślinne i niszczą w akwarium glony. W starszym wieku preferują pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Z uwagi na spokojne i towarzyskie usposobienie mogą być hodowane w akwarium ogólnym. Wymagają wody o temperaturze 21-24°C, której pH wynosi 6,5-7 a twardość 10°n. W trakcie hodowli rozmnażają się. Opiekę nad ikrą sprawuje samiec. Tarło odbywa się najczęściej w wybranej kryjówce. Wychów narybku stosunkowo łatwy, przy czym młode ryby nie powinny spożywać pokarmów mięsnych. Gatunek pierwszy raz opisał Regan w 1904 roku.

 

Cochliodon cochliodon

– gatunek ryb zbrojnikowatych należący do rodziny Loricariidae. Pochodzi z wód rzek Rio Cuiaba, Rio Jangada i Rio Paraquai w Paragwaju. Dorasta do 15cm długości. Ciało ryb jest silnie brzusznie spłaszczone i ma pomarańczowo brązowe zabarwienie podstawowe. Na tym tle widoczne są ciemne niewielkie plamki, które rozmieszczone są niezbyt regularnie na całym ciele i płetwach. Płetwa grzbietowa wysoka. Otwór gębowy skierowany ku dołowi, zakończony jest przyssawką. Ryby mają spokojne usposobienie i jedynie w trakcie tarła i opieki nad ikrą wykazują pewien terytorializm. Mogą być hodowane w akwarium ogólnym. Spożywają pokarmy roślinne i niszczą glony. Najczęściej przebywają w dolnych partiach zbiornika. Wymagają wody o temperaturze 21-24°C, której pH wynosi 6,3-7,2 a twardość 10°n. W trakcie hodowli rozmnażają się. Gatunek pierwszy raz opisał Kner w 1854 roku. Ryby występują niekiedy pod synonimową nazwą Cochliodon hypostomus, Loricaria melanoptera, Panaque cochliodon.

 

Crossocheilus cobitis

– gatunek ryb karpiowatych należący do podrodziny Garrinae. Pochodzi z wód Tajlandii. Dorasta do 14 cm długości. Ciało ryb ma szaro zielonkawe zabarwienie i pokryte jest niezbyt dużymi czarnymi plamkami. Największa plama znajduje się na nasadzie płetwy ogonowej. Płetwy przeźroczyste. Ryby mają stosunkowo spokojne usposobienie i mogą być hodowane w akwarium ogólnym. Spożywają znaczne ilości pokarmów roślinnych, w tym także glonów oraz niewielkie ilości innych pokarmów. Prowadzą denny tryb życia. Wymagają wody o temperaturze 23-25°C, której pH wynosi 6,5 a twardość nie powinna przekraczać 5°n. Gatunek pierwszy raz opisał Fowler w 1937 roku.

 

Crossocheilus oblongus

– gatunek ryb karpiowatych należący do podrodziny Garrinae. Jego ojczyzną są wody Tajlandii, Malakki i Wielkich Wysp Sundajskich. Dorasta do 16cm długości. Ciało ryb ma oliwkowo brunatne zabarwienie. Przez środek boków przebiega ciemniejsza linia, rozpoczynająca się na otworze gębowym a kończąca na nasadzie płetwy ogonowej. Na bokach pyska widoczne są dwie pary wąsików. Ryby wymagają lekko kwaśnej wody o temperaturze 22-25°C. Są wszystkożerne, przy czym pokarmy pochodzenia roślinnego, zwłaszcza w młodym wieku stanowią podstawę. Mogą być hodowane w akwariach ogólnych razem z innymi większymi gatunkami ryb. Pierwszy raz opis ich sporządził van Hasselt w 1823 roku.

 

Crossocheilus siamensis

– Gatunek ryb karpiowatych należący do podrodziny Garrinae. Występuje w wodach Syjamu i Tajlandii. Dorasta do 14cm długości. Ciało tych ryb ma jasno oliwkowe lub żółtawe zabarwienie. Przez boki ciała przebiega ciemna linia rozpoczynająca się na początku głowy a kończąca na płetwie ogonowej. Wszystkie płetwy są lekko żółtawe, przeźroczyste. Z uwagi na mniej intensywne ubarwienie gatunek ten nie jest zbyt często hodowany w akwarium, zwłaszcza że cechuje go w starszym wieku pewna agresywność wobec innych mieszkańców. Często ryby te wykorzystywane są do niszczenia glonów w akwarium. Konsumują one niektóre gatunki glonów, którymi ryby innych gatunków nie są zainteresowane. Wymagają wody o pH 6,5 i twardości około 10°n, której temperatura winna wynosić 24-26°C. Pierwszy opis gatunkowy wykonał w 1932 roku H. M. Smith. Omawiany gatunek występuje także pod nazwą synonimową Epalzorhynchos siamensis i dla potrzeb akwarystycznych ponownie został „odkryty” około 1990 roku.

 

Epalzeorhynchos kallopterus

– gatunek ryb karpiowatych należący do podrodziny Garrinae. Występuje w wodach Borneo i Sumatry, gdzie dorasta do 14cm długości. W akwarium osiąga do około 10cm. Ciało ryb ma wydłużony kształt o brązowawo złotawym zabarwieniu. Od pyska aż do końca płetwy ogonowej przebiega przez boki ciemny pas, od góry żółto obrzeżony. Na płetwach widoczne delikatne czarne przebarwienia. W głowie zwężającej się lekko ku przodowi otwór gębowy skierowany jest w dół i przystosowany do żerowania na kamieniach, szerokich liściach roślin oraz korzeniach. Spożywają zarówno pokarmy roślinne, zwłaszcza glony, jak i pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Ryby mogą być hodowane w akwarium ogólnym, pod warunkiem że jest ono stosunkowo dużych rozmiarów i zamieszkują je większe gatunki. W okresie dorastania poszczególne osobniki wykazują pewną agresywność w stosunku do ryb swego jak i innych gatunków. Wymagają lekko kwaśnej [pH 6,6] i miękkiej (10°n) wody o temperaturze 23-26°C. Gatunek pierwszy raz opisał Bleeker w 1850 roku.

 

Farlowella acus

– gatunek zbrojnikowatych, należący do rodzaju Farlowella. Pochodzi z wód Brazylii. Dorasta do 15cm długości. Ciało ryb o znacznie wydłużonym, iglicznicowatym kształcie i silnie spłaszczonej części brzusznej. Korpus i płetwy zabarwione na oliwkowo brązowawy lub żółtawo brunatny kolor. Płetwa grzbietowa wysoka, w tylnej części ostro zakończona. Płetwa ogonowa lekko półkoliście wklęsła. Pierwszy i ostatni promień płetwy ogonowej znacznie wydłużony. Przód głowy wydłużony i zakończony w szpic. Otwór gębowy zakończony przyssawką, skierowany ku dołowi. Ryby mają spokojny charakter i mogą być hodowane w akwarium ogólnym. Wymagają wody o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie, stosunkowo miękkiej, której temperatutra wynosi 25°C. Odżywiają się glonami i innymi pokarmami pochodzenia roślinnego. W sprzyjających warunkach przystępują niekiedy do rozrodu. Opiekę nad ikrą i wylęgającym się potomstwem sprawuje samiec. Gatunek pierwszy raz opisał Kner w 1853 roku.

 

Farlowella gracilis

– gatunek zbrojnikowatych, należący do rodzaju Farlowella. Występuje w wodach Kolumbii. Dorasta do 19cm długości. Ciało ryb jest bardzo wydłużone, o iglicznicowatym kształcie oraz silnie spłaszczonej stronie brzusznej, zabarwione na jasno brunatny kolor. Na tym tle widoczne ciemniejsze przebarwienia. Przód głowy silnie wydłużony i zakończony w szpic. Płetwa ogonowa trójkątna. Pierwszy i ostatni jej promień jest bardzo wydłużony. Promienie te osiągają prawie ½ długości ciała. Otwór gębowy zakończony przyssawką i skierowany ku dołowi. Ryby najlepiej czują się w lekko kwaśnej i stosunkowo miękkiej wodzie, której temperatura wynosi 25°C. Są spokojne i płochliwe. Prowadzą denny tryb życia. Skutecznie niszczą glon pojawiający się na kamieniach, korzeniach i liściach roślin. Nadają się do akwarium ogólnego. Do rozrodu przystępują sporadycznie. Gatunek pierwszy raz opisał Regan w 1904 roku.

 

Farlowella schreitmuelleri

– gatunek zbrojnikowatych, należący do rodzaju Farlowella. Występuje w Amazonce. Dorasta do 20cm długości. Ciało ryb wąskie i znacznie wydłużone jest silnie po stronie brzusznej spłaszczone. Ubarwienie oliwkowo brunatne lub żółtawo brunatne. Na tym tle widoczne ciemniejsze przebarwienia. Wymagania życiowe ryb identyczne jak w przypadku innych gatunków tego rodzaju. Nadają się do hodowli w akwarium ogólnym, gdzie jedynie sporadycznie przystępują do rozrodu. Odżywiają się zielonym glonem występującym na liściach roślin, korzeniach i kamieniach. W starszym wieku poszukują także pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Gatunek pierwszy raz opisał E. Ahl w 1936 roku.

 

Glyptoerichthys gibbiceps

– gatunek ryb należący do rodzaju Glyptoerichthys. Występuje w wodach Brazylii. Dorasta do 30cm długości. Ciało ryb jest wydłużone i silnie brzusznie spłaszczone, o jasno brązowym zabarwieniu. Na tym tle widoczne są liczne ciemno brązowe regularne plamki. Płetwa grzbietowa bardzo wysoka, w kształcie wachlarza, z tyłu zaokrąglona. Płetwa ogonowa trójkątna, z pierwszym i ostatnim promieniem lekko przedłużonym. Ryby prowadzą denny tryb życia i są bardzo dekoracyjne. Wymagają lekko kwaśnej i średnio twardej wody o temperaturze 25°C. Żywią się glonami i innymi pokarmami pochodzenia roślinnego. Zeskrobując glon z liści mogą je uszkadzać. Ryby pierwszy raz opisał Kner w 1854 roku.

 

Glyptoerichthys multiradiatus

– gatunek ryb zbrojnikowatych należący do rodzaju Glyptoerichthys. Jego ojczyzną są wody Peru, Boliwii i Paragwaju. Dorasta do 50cm długości. Ciało ryb ma żółtawo oliwkowe zabarwienie podstawowe. Na tym tle na głowie występuje drobna szara pigmentacja. Tułów oraz wszystkie płetwy pokryte dużymi szarymi plamkami. Ryby przeważnie spożywają glony i pokarmy roślinne w młodym wieku, a po osiągnięciu wieku dojrzałego pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Mają spokojne usposobienie, lecz wykazują daleko posunięty terytorializm. Wymagają wody lekko kwaśnej i średnio miękkiej o temperaturze 23-27°C. W akwariach hodowane są jedynie młode osobniki. Gatunek pierwszy raz opisał Hancock w 1828 roku. Ryby niekiedy opisywane są w literaturze pod synonimową nazwą Pterygoplichthys jeanesianus, Pterygoplichthys pardalis.

 

Gyrinocheilus aymonieri

– gatunek ryb należący do rodziny Gyrinocheilidae. Występuje w szybko płynących wodach Syjamu. Dorasta do 25cm długości. W akwariach osiąga znacznie mniejsze rozmiary. Ciało ryb ma szarawe zabarwienie. Przez środek boków przebiega ciemny, niezbyt regularny pas. Grzbiet szary. Strona brzuszna biaława. Otwór gębowy skierowany jest w dół i otoczony szerokimi wargami, tworzącymi przyssawkę. Ryby prowadzą denny tryb życia i żywią się przede wszystkim glonami, które delikatnie zbierają z liści roślin oraz podłoża. Ryby są bardzo wrażliwe na brak tlenu w wodzie. Cechuje je daleko posunięty terytorializm, w wyniku którego w starszym wieku atakują inne ryby swego jak i innych gatunków. Zadawane rybom ranki bardzo często stają się przyczyną inwazji chorób grzybiczych. Hodowlę można prowadzić jedynie w większych akwariach. Najlepiej czują się w lekko kwaśnej i niezbyt twardej wodzie o temperaturze około 25°C. W akwariach nie przystępują przeważnie do rozrodu. Gatunek pierwszy raz opisał Tirant w 1883 roku.

 

Gyrinocheilus kaznakoi

– gatunek ryb należący do rodziny Gyrinocheilidae. Występuje w wartko płynących wodach Syjamu. Dorasta do 25 cm długości. Ciało ryb ma pomarańczowe lub żółte zabarwienie podstawowe. Na tym tle widoczne są niekiedy szare przebarwienia. Z każdej strony głowy występują po dwa otwory skrzelowe. Brak im zębów gardłowych i wąsików. Ryby mają nieco spokojniejsze usposobienie od szarego gatunku, z którym są blisko spokrewnione. Przypadki atakowania innych ryb można zaobserwować jedynie sporadycznie. Najczęściej ma ta miejsce w przypadku hodowania ich w zbyt małym akwarium. Gatunek ten bardzo aktywnie – zwłaszcza w młodym wieku – niszczy wiele gatunków glonów. Niezmiernie ważne jest przy tym, że zbierając je z liści roślin nie uszkadza ich. Wymagania życiowe jak w przypadku Gyrinochaeilus aymonieri. Niektórzy ichtiologowie uważają, że omawiany gatunek stanowi jedynie odmianę barwną Gyrinochaeilus aymonieri.

 

Hypostomus plecostomus

– gatunek ryb zbrojnikowatych należący do rodzaju Hypostomus. Pochodzi z wód na terenie północnej części Ameryki Środkowej. Dorasta do 28 cm długości. Ciało ryb jest silnie brzusznie spłaszczone i ma białawe zabarwienie podstawowe, na którym to tle widoczne są liczne duże brunatne plamy. Wszystkie płetwy zabarwione są w identyczny sposób. Otwór gębowy skierowany ku dołowi, zakończony jest przyssawką. Ryby prowadzą życie w dolnych partiach zbiornika i spożywają wszelkie rodzaje pokarmów, przy czym pokarmy roślinne – w tym glony – odrywają znaczącą rolę. Wykazują pewien terytorializm, lecz mogą być hodowane z innymi większymi gatunkami w zbiorniku ogólnym. Wymagają wody o temperaturze 20-28°C, której pH wynosi 6,2-8,2 a twardość może dochodzić do 28°n. Gatunek pierwszy raz opisał Linnaeus w 1758 roku. Ryby te niekiedy występują pod synonimową nazwą Loricaria flava, Loricaria plecostomus.

 

Hypostomus punctatus

– gatunek ryb zbrojnikowatych należący do rodzaju Hypostomus. Zamieszkuje wody Brazylii. Dorasta do 30cm długości. Ciało ryb ma żółtawo oliwkowe zabarwienie, i jest brzusznie spłaszczone. Na tym tle widoczne są szare przebarwienia. Płetwa grzbietowa wysoka. Wszystkie płetwy posiadają ubarwienie identyczne z ubarwieniem ciała. Na tym tle widoczne są ciemne punkciki. Otwór gębowy skierowany ku dołowi zaopatrzony jest w silną przyssawkę. Spożywają wszelkie rodzaje pokarmów, przy czym glony i inne pokarmy roślinne odgrywają priorytetową rolę. Ryby potrafią żyć w wodzie o odczynie bardzo kwaśnym jak i zasadowym. Podobnie jest z twardością wody, która może wynosić 0,5-20°n. Temperatura w granicach 22-28°C. Gatunek pierwszy raz opisali Cuvier i Valenciennes w 1840 roku.

 

Loricaria filamentosa

– gatunek zbrojnikowatych, należący do rodzaju Loricaria. Występuje wyłącznie w wodach rzeki Rio Magdalena. Dorasta do 25 cm długości. W akwarium osiąga znacznie mniejsze rozmiary. Ciało ryb ma wydłużony kształt, i jest żółtawo brązowo zabarwione. Na tym tle widoczne są niebieskawe plamki. Pierwszy promień płetwy ogonowej o trójkątnym kształcie jest silnie wydłużony. Dorosłe samce posiadają na górnej stronie płetw piersiowych ciemną szczecinkę. Zbrojnik kolumbijski wymaga średnio twardej i lekko kwaśnej wody o temperaturze 25°C. Odżywia się pokarmami roślinami, w tym glonami, a także pokarmami pochodzenia zwierzęcego, jeśli znajdują się one na dnie akwarium. W sprzyjających warunkach przystępuje do tarła. Ikra składana jest przez samicę w różnego rodzaju zakamarkach jakie tworzą kamienie i korzenie. Umieszczona na dnie szklana lub plastikowa rurka często stymuluje tarło. Opiekę nad jajami i narybkiem sprawuje samiec. Dobrze karmiony narybek rośnie bardzo szybko. Gatunek pierwszy raz opisał Steindachner w 1878 roku.

 

Loricaria microlepidogaster

– gatunek zbrojnikowatych, należący do rodzaju Loricaria. Jego ojczyzną są wody Rio Grande. Dorasta do 9,5cm długości. Ciało ryb ukształtowane jest w typowo dla tego rodzaju i ma żółtawe lub jasno brązowe zabarwienie, na którym to tle widoczne jest sześć lekko zaznaczonych szarych pręg. Płetwa ogonowa trójkątna, bez wyrostków na pierwszym i ostatnim promieniu. Nadają się do hodowli w akwarium ogólnym. Młode egzemplarze niszczą znaczne ilości glonów. Wymagania życiowe tych ryb są identyczne jak w przypadku innych gatunków tego rodzaju. Ryby pierwszy raz opisał Regan w 1904 roku. Gatunek niekiedy opisywany jest pod synonimową nazwą Loricaria microlepidogaster.

 

Otocinclus affinis

– gatunek zbrojnikowatych, należący do rodzaju Otocinclus. Występuje licznie w wodach Rio de Janeiro oraz innych ciekach wodnych na terenie Brazylii. Dorasta do 4cm długości. Ciało ryb lekko bocznie spłaszczone, o zielonkawo żółtawej barwie. Brzuch jasny. Przez środek boków ciała, od pyska aż po nasadę płetwy ogonowej przebiega pręga, zakończona ciemną plamą. Pysk zakończony przyssawką skierowany jest ku dołowi. Ryby spożywają pokarmy roślinne, w tym glony. Ich zachowanie cechuje terytorializm. Mogą być hodowane z innymi gatunkami ryb w średniej wielkości akwarium. Lubią lekko kwaśną i średnio twardą wodę, której temperatura nigdy nie może spaść poniżej 20°C. W sprzyjających warunkach przystępują do tarła. Wylęg narybku z ikry następuje po trzech dniach. Gatunek pierwszy raz opisał Steindachner w 1877 roku. Gatunek ten często opisywany jest pod synonimem Epalzorhynchos kallopterus.

 

Otocinclus flexilis

– gatunek zbrojnikowatych, należący do rodzaju Otocinclus. Występuje w rejonie Rio Grande do Sul. Dorasta do 6cm długości. Ciało ryb jest lekko brzusznie spłaszczone, o żółtawo brązowawym zabarwieniu. Na tym tle widoczny jest marmurkowy ciemny wzór. Na płetwie ogonowej, tuż przy jej nasadzie widoczna jest duża ciemna plama. Otwór gębowy zakończony przyssawką usytuowany jest w spodniej części głowy. Ryby cechuje terytorializm. Prowadzą zasadniczo denny tryb życia, lecz potrafią bardzo szybko pływać. Mogą być hodowane z innymi gatunkami. Spożywają pokarmy roślinne. Niszczą glony. Wymagają wody o temperaturze 20-25°C, której pH wynosi 6,5-7,8 a twardość 2-25°n. W trakcie hodowli rozmnażają się. Samica składa w kryjówce do 50 sztuk ziaren ikry, która ma żółto brunatną barwę. Ikrą opiekuje się samiec. Larwy wylegają się po 4-5 dniach. Narybek należy karmić pokarmami roślinnymi oraz larwami artemii. Ryby pierwszy raz opisał Cope w 1894 roku. Gatunek niekiedy występuje pod synonimową nazwą Otocinclus fimbriatusOtocinclus arnoldi.

 

Otocinclus maculicauda

– gatunek zbrojnikowatych, należący do rodzaju Otocinclus. Występuje w wodach Brazylii oraz w Amazonce. Dorasta do 6cm długości. Ciało ryb jest lekko brzusznie spłaszczone, o brązowawo zielonkawym zabarwieniu. Na tym tle widoczne są nieregularnie rozmieszczone żółtawe plamy, występujące także na płetwach ryby. Otwór gębowy zakończony przyssawką znajduje się w spodniej części głowy. Płetwa grzbietowa stosunkowo wysoka. Płetwa ogonowa głęboko wcięta. Ryby spożywają pokarmy roślinne i czyszczą akwarium z glonów. Wymagają wody o temperaturze 22-24°C, której pH wynosi 6,5-7,5 a twardość może dochodzić do 20°n. W akwarium rozmnażają się w przypadku posiadania dobrych warunków życiowych. Ryby pierwszy raz opisał Steindachner w 1876 roku. Gatunek występuje niekiedy pod synonimową nazwą Otocinclus notatus.

 

Otocinclus maculipinnis

– gatunek zbrojnikowatych, należący do rodzaju Otocinclus. Zamieszkuje wody dorzecza La Plata. Dorasta jedynie do 4cm długości. Ciało ryb jest lekko bocznie spłaszczone, o zielonkawo żółtawym zabarwieniu. Na tym tle widoczny jest niebieskawy wzór składający się z nieregularnie rozmieszczonych punktów. Otwór gębowy zakończony przyssawką znajduje się w spodniej części głowy. Ryby są spokojne i towarzyskie. Odżywiają się glonami i innymi pokarmami roślinnymi. Wymagają wody lekko kwaśnej i średnio twardej o temperaturze 24°C. W sprzyjających warunkach ryby przystępują do tarła. Samica ikrę składa na roślinach i ścianach akwarium. Wylęg larw następuje po trzech dniach. Po następnych trzech dniach narybek rozpoczyna żerowanie i samodzielnie pływa. Gatunek pierwszy raz opisał Regan w 1912 roku.

 

Otocinclus nigricauda

– gatunek zbrojnikowatych, należący do rodzaju Otocinclus. Jego ojczyzną jest Rio Grande do Sul. Dorasta do 4,5cm długości. Ciało ryb jest lekko bocznie spłaszczone o oliwkowo żółtawym zabarwieniu. Brzuch białawy. Otwór gębowy zakończony przyssawką znajduje się na spodniej stronie głowy. Ryby żywią się glonami i innymi pokarmami pochodzenia roślinnego. Mogą być hodowane w akwarium ogólnym. Wymagania życiowe podobne jak w przypadku innych gatunków tego rodzaju. Ryby pierwszy raz opisał Boulenger w 1891 roku.

 

Otocinclus vittatus

– gatunek zbrojnikowatych, należący do rodzaju Otocinclus. Występuje w wodach Mato Grosso oraz na terenie cieków wodnych Parany. Dorasta do 5,5cm długości. Ciało ryb jest lekko bocznie spłaszczone o oliwkowo brunatnym zabarwieniu. Brzuch białawej barwy. Otwór gębowy z przyssawką, umiejscowiony jest w spodniej części głowy. Ryby prowadzą denny tryb życia. Zjadają glony oraz inne pokarmy roślinnego pochodzenia. Wymagania życiowe zbliżone do potrzeb innych gatunków tego rodzaju. Ryby pierwszy raz opisał Regan w 1904 roku.

 

Panaque nigrolineatus

– gatunek ryb zbrojnikowatych, należący do rodzaju Panaque. Występuje w wodach Panamy. Dorasta do 5cm długości. Ciało ryb jest wydłużone i lekko wysklepione na grzbiecie. Brzuch silnie spłaszczony. Otwór gębowy zakończony przyssawką znajduje się w spodniej części głowy. Całe ciało ryb ubarwione jest na szary kolor, na którym to tle widoczne są gęsto ułożone, cienkie linie czarnego koloru. Przy nasadzie płetwy ogonowej widoczna jest biała pręga. Płetwa ta na końcu jest także biało obrzeżona. Oczy czerwone. Ryby prowadzą denny tryb życia Wymagają lekko kwaśnej i średnio twardej wody o temperaturze 25°C. Spożywają pokarmy pochodzenia roślinnego, w tym także glony. W starszym wieku zjadają także pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Gatunek pierwszy raz opisał Peters w 1877 roku.

 

Panaque suttoni

– gatunek ryb zbrojnikowatych należący do rodzaju Panaque. Jego ojczyzną są wody Gujany i Kolumbii. Dorasta do 18cm długości. Ciało ryb jest brzusznie spłaszczone i ma czarne zabarwienie, na którym widoczna jest ciemna pigmentacja. Płetwy także mają czarną barwę, przy czym płetwa grzbietowa i ogonowa są znacznych rozmiarów. Otwór gębowy skierowany jest ku dołowi i zakończony przyssawką. Ryby mają spokojne usposobienie i mogą być hodowane w akwarium ogólnym z innymi dużymi gatunkami ryb. Najczęściej przebywają w dolnej części zbiornika. Spożywają zarówno pokarmy roślinne, w tym znaczne ilości glonów, jak i zwierzęce. Wymagają wody o temperaturze 20-24°C, której pH wynosi 6,2-7,5 a twardość 4-15°n. W odpowiednio dużym akwarium i przy sprzyjających warunkach ryby rozmnażają się. Gatunek pierwszy raz opisał Schultz w 1944 roku.

 

Peckolita brevis

– gatunek ryb zbrojnikowatych należący do rodzaju Peckolita. Pochodzi z wód rzeki Rio Purus i Rio Jurua w Brazylii. Dorasta do 9cm długości. Ciało ryb jest brzusznie spłaszczone i ma szarawo białe zabarwienie podstawowe, na którym to tle widoczne są duże czarne punkty. Płetwy zabarwione są w identyczny sposób. Otwór gębowy skierowany jest ku dołowi, zakończony przyssawką i ozdobiony krótkimi wąsikami. Ryby mają spokojny i towarzyski charakter. Mogą być hodowane w akwarium ogólnym. Najczęściej przebywają w dolnej partii zbiornika i spożywają pokarmy pochodzenia roślinnego. Zeskrobują glony z podłoża i liści roślin. Niekiedy także jedzą pokarmy zwierzęce. Wymagają wody o temperaturze 22-26°C, której pH wynosi 5,8-7,8 a twardość może dochodzić do 28°n. Dobrze jest do wody dodawać niewielką ilość wyciągu torfowego. W sprzyjających warunkach przystępują w trakcie hodowli do tarła. Ikrą i narybkiem opiekuje się samiec. Narybek zaczyna żerowanie w dziesiątym dniu życia. Gatunek pierwszy raz opisał La Monte w 1935 roku.

 

Peckolita pulcher

– gatunek ryb zbrojnikowatych należący do rodzaju Peckolita. Występuje w wodach rzeki Rio Negro. Dorasta do 6cm. długości. Ciało ryb ma jasno szare zabarwienie podstawowe. Na tym tle występują szerokie szare, lekko niebieskawe pręgi. Wszystkie płetwy ryby są w kolorze tułowia. Prowadzą denny tryb życia. Są spokojne i towarzyskie. Nadają się do akwarium ogólnego. Wymagają lekko kwaśnej i średnio miękkiej wody, której temperatura winna wynosić 24-28°C. Spożywają pokarmy pochodzenia roślinnego a w starszym wieku także zwierzęce. W akwarium rozradzają się sporadycznie. Gatunek pierwszy raz opisał Steindachner w 1917 roku.

 

Peckolita vittata

– gatunek ryb zbrojnikowatych należący do rodzaju Peckolita. Jego ojczyzną są rzeki Tajapouru, Rio Xingu i Rio Madeira. Dorasta do 14cm długości. Ciało ryb ma oliwkowo brązowe zabarwienie. Na tym tle widoczne są cienkie żółtawe pręgi i przebarwienia. Wszystkie płetwy ryby posiadają ten sam co tułów rysunek i barwę. Prowadzą denny tryb życia. Posiadają spokojne i towarzyskie usposobienie. Doskonale nadają się do akwarium ogólnego. Spożywają pokarmy pochodzenia roślinnego. Największą aktywność życiową wykazują w porze nocnej. Po osiągnięciu wieku dojrzałego zjadają także pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Woda do ich hodowli winna być lekko kwaśna lub obojętna, średnio miękka. Jej temperatura nie powinna przekraczać 26oC. Ryby pierwszy raz opisał Steindachner w 1882 roku.

 

Pterygoplichthys anisitsi

– gatunek ryb zbrojnikowatych należący do rodzaju Pterygoplichthys. Pochodzi z wód rzeki Rio Paraguay na terenie Paragwaju i Brazylii. Dorasta do 42cm długości. Ciało ryb jest silnie brzusznie spłaszczone i ma stalowo niebieskie zabarwienie podstawowe. Na bokach ciała i grzbiecie widoczne są niewielkie szarawo czarne przebarwienia oraz liczna biała pigmentacja. Płetwy w kolorze ciała, są duże i dobrze rozwinięte, pokryte takim samym wzorem, jaki występuje na ciele. Otwór gębowy skierowany ku dołowi, zakończony jest przyssawką. Ryby przebywają najczęściej w dolnej części zbiornika. Spożywają pokarmy pochodzenia roślinnego i w niewielkich ilościach pokarmy zwierzęce. Mogą być hodowane w akwarium ogólnym z innymi dużymi gatunkami ryb. Wymagają wody o temperaturze 21-24°C, której pH wynosi 6,5-8,2 a twardość może dochodzić do 25°n. Gatunek pierwszy raz opisali Eigenmann i Kennedy w 1903 roku. Ryby niekiedy opisywane są pod synonimową nazwą Pterygoplichthys alternans, Pterygoplichthys juvens.

 

Pterygoplichthys duodecimalis

– gatunek ryb zbrojnikowatych należący do rodzaju Pterygoplichthys. Jego ojczyzną są wody na terenie Brazylii. Dorasta do 50cm długości. Ciało ryb jest silnie brzusznie spłaszczone i ma pomarańczowo brązowawe zabarwienie podstawowe. Na tym tle widoczny jest brunatny marmurkowy wzór. Wszystkie płetwy o barwie ciała, pokryte tym samym wzorem. Płetwa grzbietowa wysoka. Otwór gębowy skierowany ku dołowi zakończony jest przyssawką. Ryby mają spokojne usposobienie. Mogą być hodowane w bardzo dużych zbiornikach z innymi dużymi gatunkami ryb. Spożywają przede wszystkim pokarmy pochodzenia roślinnego a niekiedy także zwierzęce. Wymagają wody o temperaturze 22-30°C, której pH wynosi 6,2-7,8 a twardość może dochodzić do 25°n. W akwarium nie rozmnażają się, gdyż na przeszkodzie stoi przede wszystkim wielkość ryb. Gatunek pierwszy raz opisali Cuvier i Valenciennes w 1840 roku.

 

Pterygoplichthys gibbiceps

– gatunek ryb zbrojnikowatych, należący do rodzaju Pterygoplichthys. Występuje w wodach Brazylii. Dorasta do 30cm długości. Ciało ryb jest wydłużone i silnie brzusznie spłaszczone, o jasno brązowym zabarwieniu. Na tym tle widoczne są liczne ciemno brązowe regularne plamki. Płetwa grzbietowa bardzo wysoka, w kształcie wachlarza, z tyłu zaokrąglona. Płetwa ogonowa trójkątna, z pierwszym i ostatnim promieniem lekko przedłużonym. Ryby prowadzą denny tryb życia i są bardzo dekoracyjne. Wymagają lekko kwaśnej i średnio twardej wody o temperaturze 25°C. Żywią się glonami i innymi pokarmami pochodzenia roślinnego. W 1991 roku w wyniku rewizji przeprowadzonej przez Webera gatunek ten został zaszeregowany do rodzaju Glytoperichthys. Ryby pierwszy raz opisał Kner w 1854 roku.

 

Pterygoplichthys multiradiatus

– gatunek ryb zbrojnikowatych należący do rodzaju Glytoperichthys [dawniej Pterygoplichthys]. Jego ojczyzną są wody Peru, Boliwii i Paragwaju. Dorasta do 50cm długości. Ciało ryb ma żółtawo oliwkowe zabarwienie podstawowe. Na tym tle na głowie występuje drobna szara pigmentacja. Tułów oraz wszystkie płetwy pokryte dużymi szarymi plamkami. Ryby przeważnie spożywają glony i pokarmy roślinne w młodym wieku, a po osiągnięciu wieku dojrzałego pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Mają spokojne usposobienie, lecz wykazują daleko posunięty terytorializm. Wymagają wody lekko kwaśnej i średnio miękkiej o temperaturze 23-27°C. W akwariach hodowane są jedynie młode osobniki. Gatunek pierwszy raz opisał Hancock w 1828 roku. Ryby niekiedy opisywane są w literaturze pod synonimową nazwą Pterygoplichthys jeanesianus, Pterygoplichthys pardalis.

 

Pterygoplichthys punctatus

– gatunek ryb zbrojnikowatych należący do rodzaju Pterygoplichthys. Zamieszkuje wody Amazonki na terenie Wenezueli. Dorasta do 18cm długości. Ciało ryb ma silne brzuszne spłaszczenie i zabarwione jest na żółtawo brązowawy kolor. Na tym tle widoczna jest gęsta i drobna brunatna pigmentacja. Płetwy zabarwione na brunatny kolor. Otwór gębowy skierowany ku dołowi posiada przyssawkę. Ryby mają stosunkowo spokojne usposobienie i mogą być hodowane w akwarium wielogatunkowym. Najczęściej przebywają na dnie zbiornika, gdzie spożywają pokarmy pochodzenia roślinnego, w tym także glony. Wymagają wody o temperaturze 22-26°C, której pH wynosi 6,5-7,5 a twardość 15°n. W trakcie hodowli rozmnażają się sporadycznie. Gatunek pierwszy raz opisał Günther w 1864 roku.

 

Rineloricaria lanceolata

– gatunek zbrojnikowatych, należący do rodzaju Loricaria. Najczęściej występuje w wodach Amazonki. Dorasta do 13cm długości. Ciało ryb jest wąskie i bardzo wydłużone, o żółtawo brązowym zabarwieniu, na którym to tle widoczne są ciemne plamy. Strona brzuszna silnie spłaszczona, o jasno brązowym zabarwieniu. Głowa lekko wydłużona. Otwór gębowy zakończony przyssawką znajduje się w spodniej części głowy. Trójkątna płetwa ogonowa posiada pierwszy i ostatni promień bardzo wydłużony. Ryby mają spokojne i towarzyskie usposobienie. Nadają się do hodowli w akwarium ogólnym. Najlepiej czują się w wodzie lekko kwaśnej i średnio twardej o temperaturze 24°C. Spożywają glony oraz inne pokarmy pochodzenia roślinnego nie gardząc pokarmami zwierzęcymi. W sprzyjających warunkach przystępują do tarła. Gatunek pierwszy raz opisał Günther w 1868 roku. Ryby niekiedy występują pod synonimową nazwą Loricaria lanceolata.

 

Rineloricaria parva

– gatunek zbrojnikowatych, należący do rodzaju Loricaria. Występuje w wodach La Plata oraz na terenie Paragwaju. Dorasta do 12 cm długości. Ciało ryb jest znacznie wydłużone i brzusznie silnie spłaszczone, o żółtawo brązowawym zabarwieniu, z widocznymi jasnymi przebarwieniami, tworzącymi marmurkowy wzór. Otwór gębowy zakończony przyssawką skierowany w dół. Płetwa ogonowa trójkątnego kształtu posiada znacznie wydłużony pierwszy i ostatni promień. Ryby mają spokojny charakter. Najlepiej czują się w akwarium, na którego dnie znajdują się kamienie i korzenie. Woda lekko kwaśna i średnio twarda o temperaturze 24°C. Zjadają glony i pokarmy roślinne. W starszym wieku jedzą także pokarmy pochodzenia zwierzęcego. W sprzyjających warunkach przystępują do tarła. Samica składa w wybranym miejscu (rurka ceramiczna, doniczka, skorupa orzecha kokosowego) 100 do 200 ziaren ikry. Opiekę nad nią roztacza samiec. Gatunek pierwszy raz opisał Boulenger w 1895 roku. Ryby te niekiedy występują pod synonimową nazwą Loricaria parva, Rineloricaria fallax.

 

Stonoiella leopardus

– gatunek zbrojnikowatych, należący do rodzaju Stonoiella. Występuje w wodach Gujany. Dorasta do 12cm długości. Ciało ryb jest wydłużone i mocno ścieśnione na stronie brzusznej. Grzbiet silnie wysklepiony. Korpus, głowa i płetwy zabarwione są na jasno brunatny kolor. Na tym tle nieregularnie rozmieszczone są czarne lub ciemno szare cętki. Płetwa grzbietowa bardzo duża i wysoka, jest z tyłu zaokrąglona. Ryby wykazują daleko posunięty terytorializm. Dlatego też na dnie akwarium winno się umieścić dużo kamieni i korzeni. Woda lekko kwaśna i średnio twarda powinna mieć temperaturę 24°C. Ryby spożywają glony i pokarmy pochodzenia roślinnego. Gatunek pierwszy raz opisał Fowler w 1914 roku.

 

Sturisoma aureum

– gatunek ryb zbrojnikowatych należący do rodzaju Sturisoma. Jego ojczyzną są wody na terenie Kolumbii. Dorasta do 22cm długości. Ciało ryb jest wygrzbiecone i brzusznie spłaszczone. Zwęża się ono bardzo silnie ku tyłowi i zakończone jest trójkątną płetwą ogonową, której pierwsze i ostatnie promienie są wydłużone. Płetwa grzbietowa i płetwy piersiowe duże, mocno rozwinięte. Głowa, grzbiet, boki i płetwy ryb mają żółtawo zielonkawe zabarwienie podstawowe, na którym to tle widoczne są czarne przebarwienia w postaci pasów i plam. Otwór gębowy skierowany ku dołowi, zakończony jest przyssawką. Ryby prowadzą denny tryb życia i spożywają w większości pokarmy pochodzenia roślinnego. Niekiedy także jedzą pokarmy zwierzęce. Z uwagi na spokojne usposobienie mogą być hodowane w akwarium ogólnym. Wymagają wody o temperaturze 22-26°C, której pH wynosi 6,5-7,8 a twardość 18°n. W trakcie hodowli rozmnażają się sporadycznie. W trakcie tarła samica składa na samcu do 100 sztuk dużej, o zielonkawym zabarwieniu ziaren ikry, która po zapłodnieniu noszona jest przez niego na ciele. Wylęg larw następuje po 3 dniach. Gatunek pierwszy raz opisał Steindachner w 1900 roku.

 

Sturisoma barbatum

– gatunek ryb zbrojnikowatych należący do rodzaju Sturisoma. Pochodzi z wód rzeki Rio Cajuba w Paragwaju. Dorasta do 25cm długości. Ciało ryb jest lekko wygrzbiecone i znacznie wydłużone, zwężające się ku tyłowi. Płetwa ogonowa ma lekko trójkątny kształt, który nadają jej bardzo długie pierwsze i ostatnie promienie. Cała ryba zabarwiona jest na żółtawo brązowy kolor i posiada na ciele ciemne przebarwienia. Otwór gębowy skierowany jest ku dołowi i przystosowany do zdzierania glonów z podłoża i roślin. Głównym pożywieniem ryb są pokarmy roślinne, w tym także glony. Z uwagi na spokojne usposobienie mogą być hodowane w akwarium ogólnym. Wymagają wody o temperaturze 20-22°C, której pH wynosi 6,4-7,2 a twardość 15°n. Ryby są aktywne w ciągu dnia. W trakcie hodowli rozmnażają się sporadycznie. Gatunek pierwszy raz opisał Kner w 1854 roku.

 

Sturisoma nigrirostrum

– gatunek ryb zbrojnikowatych należący do rodzaju Sturisoma. Zamieszkuje wody na terenie Brazylii. Dorasta do 24cm długości. Ciało ryb jest lekko wygrzbiecone, długie i zwężające ku tyłowi. Płetwa ogonowa trójkątna z wydłużonym pierwszym i ostatnim promieniem. Górny promień zakończony jest bardzo długą ciemną witką. Całe ciało ryb ma szaro żółtawe zabarwienie podstawowe. Od pyska, który skierowany jest ku dołowi i zakończony przyssawką przebiega przez środek boków czarna, niezbyt regularna pręga. Na prędze tej widoczne są liniowo ułożone drobne białe punkty. Ryby najczęściej przebywają w dolnej części zbiornika. Mają spokojne usposobienie i mogą być hodowane w akwarium wielogatunkowym. Spożywają pokarmy roślinne a niekiedy także pochodzenia zwierzęcego. Wymagają wody o temperaturze 25-30°C, której pH wynosi 6-7 a twardość 15°n. W akwarium rozmnażają się. Gatunek pierwszy raz opisał Fowler w 1940 roku. Ryby występują niekiedy pod synonimową nazwą Sturisoma brevirostre.

 

Sturisoma panamense

– gatunek ryb zbrojnikowatych należący do rodzaju Sturisoma. Występuje w wodach na terenie Panamy. Dorasta do 17cm długości. Ciało ryb jest lekko wygrzbiecone, długie i zwężające się ku tyłowi. Całe zabarwione jest na żółtawo oliwkowy kolor. Na tym tle widoczne są na bokach szarawe przebarwienia. Ryby posiadają bardzo duże płetwy piersiowe i wysoką płetwę grzbietową. Otwór gębowy skierowany ku dołowi zakończony jest przyssawką. Istnieje odmiana barwna tego gatunku posiadająca biało szare zabarwienie. U ryb tych przód pyska często jest zadarty do góry i przypomina róg. Ryby te niekiedy są prezentowane jako odrębny gatunek pod nazwą Sturisoma rostratum. Spożywają przede wszystkim pokarmy roślinne, w których glony stanowią duży procent oraz w niewielkim stopniu pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Mają spokojne i towarzyskie usposobienie. Mogą być hodowane w akwarium wielogatunkowym. Wymagają wody o temperaturze 20-22°C, której pH wynosi 6,5-7,2 a twardość może dochodzić nawet do 25°n. W sprzyjających warunkach ryby przystępują do tarła. Narybek rozpoczyna żerowanie po 7-9 dniach od chwili złożenia ikry. Gatunek pierwszy raz opisali Eigenmann i Eigenmann w 1889 roku. Ryby występują niekiedy pod synonimową nazwą Loricaria panamensis.

 

Opracowanie

Andrzej S.

Liczba wyświetleń: 46

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.