Telmatochromis temporalis (Boulenger, 1898)
Ta niewielka ryba z rodzaju Telmatochromis jest bardzo ciekawym obiektem obserwacji dla każdego akwarysty. Swoista budowa ciała sprawia, że ryba ta stanie sie dużą indywidualnością w każdym akwarium.
Ubarwienie zmienia się wraz ze zmianą nastroju. Podstawowym kolorem jest brązowy. Ciało jest bocznie spłaszczone. Na łuskach występują liczne błękitne kropki. Płetwy: grzbietowa i ogonowa obrzeżone na niebiesko, natomiast płetwy: odbytowa oraz brzuszne są lekko niebieskawe. Na głowie oraz w górnej części ciała słabo widoczny ciemny wzór miejscami tworzący kratkę. Od pokrywy skrzelowej aż do oka ciągnie się ciemny pasek. Charakterystycznym elementem budowy ciała jest garb tłuszczowy znajdujący się na czole ryby. Samce posiadają większy garb, co pozwala odróżnić je od samic. Inną cechą dymorficzną jest wielkość. Samce są często o 1/3, a nawet o połowę większe od samic.
Jest to gatunek monogamiczny. Para dobiera się sama, chociaż możliwa jest również próba doboru jej przez hodowcę. Dobrana para powinna być trzymana osobno, gdyż w innym wypadku trudno będzie utrzymać narybek (mimo, że jest on dość duży). Głównym tego powodem jest to, iż w akwarium ogólnym ryby ustalają sobie duże terytorium, na którym zamiast jednej kryjówki znajduje się kilka, bardzo często odwiedzanych przez samice. Hodowane przeze mnie pary spośród wielu rodzajów kryjówek najczęściej na tarlisko wybierały muszle. Po odbytym tarle samica odpędza samca na bezpieczną odległość po to, by chronił nie tylko bezpośrednie otoczenie kryjówki, ale także całe duże terytorium. Podczas opieki nad ikrą samica cały czas siedzi w kryjówce wachlując ją. Młode wylęgają się po ok. 3 dniach, a po tygodniu wypływają z kryjówki starając się przez cały czas być w pobliżu matki. Młodych nie bywa zbyt wiele, najczęściej ok. 30 sztuk.
Ryby bardzo chętnie jako pokarm przyjmują dafnie, cyklop i wodzień. Podczas odchowu narybku, jak również przy dorosłych osobnikach nie należy zapominać o karmieniu ich pokarmem roślinnym, gdyż w naturze ryby te często „wydziobują” glony z kamieni. Mam nadzieję, że opis ten przekona wielu akwarystów do hodowli tej jakże ciekawej ryby. Życzę dobrych wyników w hodowli.
Marcin W.
Bibliografia:
Roman Pawlak, Adam Adamski, Pielęgnice jeziora Tanganika
Aneks: [to może już coś wiadomo?!]
W sprzedaży pojawiają się Telmatochromis burgeoni, które są najprawdopodobniej odmianą T.temporalis występującą w północnej części jeziora, charakteryzującą się mniejszymi rozmiarami i preferencjami ku wyborowi muszli na miejsce złożenia ikry. Niektórzy badacze uważają, iż opisanie gatunku T.burgeoni nie jest uzasadnione, gdyż jest to właśnie T.temporalis.
Robert A.
Liczba wyświetleń: 253