Nazwy potoczne: zmienniak wielobarwny, wariatus.
Etymologia nazwy naukowej: Xiphophorus – noszący miecz, variatus (łac.) – zmienny (dotyczy ubarwienia).
Synonimy: Brak.
Stanowisko taksonomiczne
Wariatusy tworzą dwa podgatunki: X. v. variatus, oraz X. v, evelynae. Wariatus górski należy do rodziny Poeciliidae, podrodziny Poeciliinae, plemienia Poeciliini, rodzaju Xiphophorus, gatunku X. variatus, oraz podgatunku X. v. ewelynae.
Ojczyzna
Meksyk. Zamieszkuje chłodne źródlane wody płynące przez równinę, przede wszystkim zlewni rzek Rio Tecolutla i Rio Cazones. Później znaleziono ten podgatunek także w odnodze rzeki Rio Xaltepuztla w pobliżu Tepexic, gdzie łączy się z Rio Necasca. Następnie znaleziono ją na wysokości 1300 metrów ponad szeregiem wodospadów. Teren ten obfituje w elektrownie wodne. Wody te poprzez kaskady spływają do Rio Necasca.
620 metrów poniżej kaskad stwierdzono w pobliżu małej miejscowości Tepexic występowanie tego wariatusa przy skalistym brzegu rzeki, nad naniesionym w łożysku rumowiskiem skalnym. Były to widocznie rybki porwane przez prąd spadającej wody.
Opis
Różni się od drugiego podgatunku wariatusa nie tylko wielkością. Jego głowa jest dłuższa, grzbiet wyższy, nasada ogonowa krótsza, zaś płetwa ogonowa dłuższa. > osiąga wielkość od 35 do 40 mm. + dorasta do 50 mm. Boki ma delikatnie pomarańczowo żółto ubarwione. Na bokach występuje od 8 do 12 pionowych czarnych pasków. Paski te są najwyraźniejsze w połowie długości rybki. W odróżnieniu od drugiego podgatunku nie posiada czarnych kropek i drobnych upstrzeń na swoim ciele. Natomiast u obydwu płci występują dość duże czarne plamki. W porównaniu do drugiego podgatunku, ubarwienie tego wariatusa jest bardziej matowe. Cytrynowa lub pomarańczowa barwa płetwy ogonowej jest intensywna tylko w jej przedniej części. Poza tym pozostałe płetwy są przezroczyste, blado żółte, lub są bezbarwne.
Dane rozpoznawcze są następujące:
D 11 – 13, A 8 – 9, P 12, V 6, L. l. 24 – 28.
Tak jak u drugiego podgatunku, u samczyków widnieje plama podobna do znaku ciąży u samiczek.
Opracowanie
Jerzy K.
Przedruk elektroniczny za zgodą PZA z czasopisma „Akwarium” nr 02/02
Liczba wyświetleń: 44